Μπήκαμε ήδη στη Μεγάλη Εβδομάδα.

Μήπως ήρθε η ώρα να ασχοληθούμε λίγο και με λεξούλες που λέμε το Πάσχα και πως μπορούμε να τις γράψουμε- φτιάξουμε;

Μερικές από τις λεξούλες που ακούμε και λέμε τώρα το Πάσχα είναι : λαμπάδα, αυγό, Πάσχα, τσουρέκι, πασχαλιά κ.α.

Στον πίνακα που ακολουθεί μπορείς να διαλέγεις κάθε φορά την λεξούλα που θες να σχηματίσεις.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να φτιάξουμε λεξούλες.

1.ΦΤΙΑΧΝΩ ΛΕΞΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗ

Υλικά: θα χρειαστώ μόνο πλαστελίνη  και πολλή διάθεση.

Διαδικασία: κοιτάζω τη λεξούλα που έχει γράψει κάποιος μεγαλύτερος μου σε μια άσπρη σελίδα ή στον πιο πάνω πίνακα  και το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να πλάσω με την πλαστελίνη τα γραμματάκια.

2. ΚΟΒΩ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΩ ΛΕΞΟΥΛΕΣ

Ένας άλλος τρόπος για να φτιάξουμε λέξεις είναι από γράμματα εφημερίδας ή περιοδικού .

Υλικά: θα χρειαστώ μια εφημερίδα ή περιοδικό που υπάρχει στο σπίτι και δεν το χρειαζόμαστε, ψαλίδι, κόλλα , λευκές σελίδες και πολλή διάθεση.

Διαδικασία:  Παίρνω την εφημερίδα ή το περιοδικό και ψάχνω να βρω τα γραμματάκια που χρειάζομαι για να φτιάξω τη λεξούλα μου (τη λεξούλα την έχει γράψει κάποιος μεγαλύτερος μου σε μια άσπρη σελίδα ή την διαλέγω από τον παραπάνω πίνακα, για να μπορώ να βλέπω τα γράμματα που χρειάζομαι). Μόλις βρω τα γράμματα που χρειάζομαι τα κόβω προσεκτικά (και να κόψω λάθος τα κάποιο  γραμματάκι δεν ανησυχώ, η εφημερίδα έχει αρκετά ίδια γράμματα που μπορώ να χρησιμοποιήσω). Μετά  παίρνω την κόλλα μου, βάζω κόλλα στο γραμματάκι ,το κολλάω πάνω στην άσπρη σελίδα και μόλις κολλήσω όσα γραμματάκια χρειάζονται  η λέξη είναι έτοιμη.

3.ΦΤΙΑΧΝΩ ΠΛΑΘΩ ΓΡΑΦΩ

Μια δραστηριότητα που τα περιέχει όλα μαζί.

Υλικά:

• χαρτί Α4
  • Μαρκαδόρους
  • Πλαστελίνη
  • Μαγνητικά γράμματα ή γράμματα από περιοδικά και εφημερίδες

Διαδικασία:

Χωρίζουμε το Α4 σε 3 μέρη.

Ψηλά γράφουμε την λέξη όπου θέλει να συνθέσει το παιδί.

Από κάτω γράφουμε τη λέξη  ΦΤΙΑΧΝΩ

Στη συνέχεια τη λέξη ΠΛΑΘΩ

Και στο τέλος τη λέξη ΓΡΑΦΩ και τραβάμε μια γραμμή.

Δίνουμε τις οδηγίες στο παιδί, ότι στην πρώτη θέση θα πρέπει να συνθέσει την λεξούλα με τα γράμματα, στη δεύτερη θέση να την πλάσει με πλαστελίνη και στην τρίτη να την γράψει μόνο του. Αν χρειαστεί του κάνουμε και ένα παράδειγμα. Φτιάχνουμε 2-3 τέτοια φύλλα και το αφήνουμε να ασχοληθεί μόνο του όση ώρα χρειαστεί.

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ