“Παλιά Επαγγέλματα, Ζωντανέψτε…!”

Το Σχολικό Έτος 2017-2018, επιλέχθηκε η ενασχόλησή μας με τα Παλιά Επαγγέλματα έχοντας ως κύριο κριτήριο, την ανάδειξη ενός κομματιού του λαϊκού μας πολιτισμού δηλαδή, τα παραδοσιακά επαγγέλματα που έχουν χαθεί ή αλλοιωθεί λόγω των κοινωνικών και τεχνολογικών εξελίξεων και αποτελούν μέρος της ιστορίας μας. Κύριος σκοπός του προγράμματος τέθηκε να ταξιδέψουμε σε μια άλλη εποχή και τα νήπια να οικειοποιηθούν την πολιτιστική μας κληρονομιά.
Καθοριστικό ρόλο για την διεκπεραίωση του προγράμματος και την παρουσίαση των αποτελεσμάτων του, μέσω εκδηλώσεων του σχολείου, είχε η συνεργασία μας με την Ελληνική Επιτροπή Νέων του CIOFF®. Έναυσμα της συνεργασίας αποτέλεσε το διεθνές πρόγραμμα δράσεων “Traditional Trades”, που είναι ένα από τα τρέχοντα θέματα των δράσεων που απασχολούν την Επιτροπή Νέων του CIOFF®. Επίσης, μέλη της Επιτροπής του CIOFF® παρευρέθησαν στην καλοκαιρινή μας γιορτή και ανέδειξαν την δουλειά μας μέσω αναρτήσεων στο διαδίκτυο αλλά και στον τοπικό Έντυπο Τύπο και συγκεκριμένα στην εφημερίδα “Θάρρος”. Ακόμη, όπως αναφέρεται και στο άρθρο “Η εν λόγω συνεργασία θα έχει ως αποτέλεσμα να γίνει γνωστή η πολιτιστική δράση της Γελαστής Πολιτείας διεθνώς, μέσω του δικτύου ενημέρωσης που ο CIOFF® Youth έχει, με αναρτήσεις στην επίσημη σελίδα του (www.cioffyouth.org) αλλά και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης του Οργανισμού. Επίσης, ο CIOFF® Youth εκδίδει ανά τακτά χρονικά διαστήματα περιοδικό με τις δράσεις των Επιτροπών του. Το σύνολο της εργασίας των μαθητών θα αποτελέσει σημαντική προσφορά για άρθρα με ελληνικά παραδοσιακά επαγγέλματα.”
“Παραδοσιακά Επαγγέλματα, Ζωντανέψτε-Traditional Trades, Reborn”
«Τα παραδοσιακά επαγγέλματα… ζωντανεύουν» από τη Γελαστή Πολιτεία στην Κυπαρισσία