“Χελιδόνα έρχεται….”

Μαρ 20152

Ο Φεβρουάριος φεύγει και μαζί του παίρνει το Χειμώνα.Έρχεται η αγαπημένη μας Άνοιξη και μαζί με τα παιδιά αποφασίσαμε να την υποδεχτούμε αναβιώνοντας το παλιό αυτό έθιμο! “Χελιδόνα έρχεται από Μαύρη Θάλασσα” και η πρώτη μας κατασκευή είναι το χελιδόνι.x2x3x4

Τα λουλούδια είναι κι αυτά απαραίτητα για να μπούμε στο Ανοιξιάτικο κλίμα και τα στεφανάκια μας είναι έτοιμα!!

x5x9x7x8

Φτιάξαμε και το “Μάρτη” για τα χεράκια μας, τα καλαθάκια και τη Χελιδόνα που θα κρατάμε.

x19x22x30

Πριν ξεκινήσουμε όμως είδαμε ένα ενδιαφέρον video από την ορνιθολογική εταιρία για τις φωλιές των πουλιών

Μετά απ’ αυτό αποφασίσαμε με τα παιδιά να κατασκευάσουμε τη φωλιά του χελιδονιού (με λάσπη όπως πρότειναν, που υπήρχε αρκετή έξω, λόγω βροχής).Ο πηλός όμως ήταν μια καλή εναλλακτική λύση και ιδού το αποτέλεσμα:

x15 x13 x12  x10 x11

Όπως καταλάβατε είμαστε έτοιμοι, μαζί με την Α’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου,για την εξόρμησή μας στα σπίτια του χωριού για να τραγουδήσουμε τα “Χελιδονίσματα” ή αλλιώς “τα Κάλαντα της Άνοιξης”.

Το πρώτο τραγούδι της Χελιδόνας το τραγουδήσαμε στο Διευθυντή του Δημοτικού Σχολείου με το οποίο συστεγαζόμαστε και στα παιδιά των τάξεων.

x28x29

Μαζί μας και οι μητέρες των παιδιών που κι αυτές έμαθαν το τραγούδι.

x35x26x24x38x27x36

Δευτέρα 2 Μαρτίου και η Άνοιξη είναι εδώ : στα προσωπάκια των παιδιών που δυστυχώς δεν μπορούμε να σας δείξουμε…..

Χελιδόνα έρχεται από Μαύρη Θάλασσα

θάλασσα επέρασε, έκατσε και λάλησε

λάλησε τα γράμματα,γράμματα Ελληνικά

που μαθαίνουν τα παιδιά,τα παιδιά του δάσκαλου.

Μάρτης μας ήρθε,καλώς μας ήρθε

τα λουλούδια άνθισαν,τόπος μυρίζει

κι η Αγία Πασχαλιά με τα κόκκινα τ’ αυγά.

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!!!!

από κάτω από: Διατροφή| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Χελιδόνα έρχεται….”

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Πρόσφατα σχόλια

Το Νηπιαγωγείο Γαζώρου συστεγάζεται με το Δημοτικό Σχολείο Γαζώρου και λειτουργεί με το πρωϊνό υποχρεωτικό πρόγραμμα. Είναι μονοθέσιο και φιλοξενεί τα παιδιά 4-6 χρόνων όχι μόνο του Γαζώρου αλλά και από τα γύρω χωριά Θολό, Ν.Πέτρα, Άγιο Χριστόφορο και Αναστασιά. Διαθέτει μεγάλη αίθουσα διδασκαλίας με εσωτερική τουαλέτα βοηθητικό χώρο δραστηριοτήτων και γίνεται χρήση του εσωτερικού γυμναστηρίου του Δημοτικού Σχολείου για τις δραστηριότητες φυσικής αγωγής, ψυχοκινητικής εκπαίδευσης, θεατρικής αγωγής κλπ. Ο αύλειος χώρος είναι μεγάλος και χρησιμοποιείται σε διαφορετική ώρα από το Δημοτικό όμως υπάρχει και ξεχωριστός χώρος του Νηπιαγωγείου περιφραγμένος και ασφαλής με αμμοδόχο και διάφορα παιχνίδια. Η συνεργασία με τις τάξεις του Δημοτικού σχολείου είναι συχνή γεγονός που βοηθά στην ομαλή μετάβαση των νηπίων στην Ά Τάξη.

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΓΑΖΩΡΟΥ