Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου στις 2 Απριλίου ασχοληθήκαμε στο νηπιαγωγείο με το πόσο σημαντικό είναι τα βιβλία για τα παιδιά και το πόσα καλά κερδίζουμε διαβάζοντάς τα. Επίσης, μάθαμε ότι σαν μικροί αναγνώστες, παρόλο που δεν ξέρουμε ακόμα να διαβάζουμε έχουμε πολλά δικαιώματα όπως το να ξεφυλλίζουμε τα βιβλία, να τα παρατηρούμε με τον χρόνο μας και για όσο θέλουμε, να παρατηρούμε τις εικόνες και άλλα πολλά. Το ίδιο παραμύθι ή ιστορία επίσης μπορεί να γραφτεί από πολλούς και να είναι διαφορετικό, όπως για παράδειγμα η Κοκκινοσκουφίτσα που εμείς ασχοληθήκαμε.
Ολοκληρώνοντας γίναμε οι ίδιοι συγγραφείς και φτιάξαμε τα δικρά μας μικρά βιβλιαράκια αποτελούμενα από 6 σελίδες και εξώφυλλο.
![]() ![]() ![]() |