ΦΤΕΡΩΤΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΤΙΤΙΒΙΖΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ!

Στα   πλαίσια   του    Πρόγραμματος  Σχολικών Δραστηριοτήτων

«ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ»

κέντρισαν  το  ενδιαφέρον  μας , τα πουλιά  που  επισκέπτονται   την αυλή   του σχολείου  μας   και  είναι  η   καθημερινή  μας  παρέα  ,με  τα   τιτιβίσματα , τους ποικίλους   σχηματισμούς  τους  , και  το   πέταγμα τους  στον αέρα  !

Πουλιά  που  τα  βλέπουμε  συνέχεια  στον  τόπο  μας ,  από  την   αρχή  της  σχολικής  χρονιάς  και   άλλα  πουλιά  που  μεταναστεύουν και επιστρέφουν  στις  φωλιές  τους  την Άνοιξη  ,για  να  γεννήσουν  τα αυγά τους!

Αυτό  ήταν  αφορμή  να  μελετήσαμε  τα  διαφορετικά  είδη  πουλιών ενδημικά -μεταναστευτικά ,αρπακτικά ,νυχτόβια ,πουλιά  που ζουν κοντά στα  ποτάμια,στις  λίμνες  και  στην θάλασσα.

Μας  εντυπωσίασε  ιδιαίτερα  ο   υγροβιότοπος   της  Νέας   Κίου ,  και  θελήσαμε   να   τον  εξερευνήσουμε  και  να  ανακαλύψουμε   τα  πουλιά  που   τον   επισκέπτονται!

Ομως  η  πανδημία  του κορωναιού  χάλασε  τα σχέδια μας! Αυτό όμως  δεν  μας  άφησε  απτόητους

Αποφασίσαμε  να   γίνουμε μικροί ορνιθολόγοι, να παρατηρήσουμε να  μελετήσουμε ,να  ερευνήσουμε  να συγκεντρώσουμε και  να  παρουσιάσουμε πληροφορίες  για  το αγαπημένο  μας  πουλί,

Κιάλια, Παιδί, Μεγέθυνση, Επιφυλακή

να φτιάξουμε μάσκες  πουλιών και  να  παίξουμε  ,αλλά  και  ταΐστρες   για  να τους προσφέρουμε  φαγητό !

Και   φυσικά  ζωγραφίσαμε  τους  φερωτούς  μας   φίλους!

Πατήστε   πανω  στην  λέξη

ΦΤΕΡΩΤΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ

για  να  απολαύσετε  τις   δημιουργιες  μας  σε  ένα   διαδικτυακό  καμβά  που  θα  εμπλουτίζουμε συνεχώς!

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, Περιβάλλον, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.