Φτιάχνουμε αυτοσχέδιες φωλιές-ταίστρες για τα πουλιά του χειμώνα

Στα  πλαίσια  ένταξης   του  νηπιαγωγείου  μας  στο  διεθνές   δίκτυο  ΠΕ «Μαθαίνω   για τα δάση» και   του   κοινού   εργαστηρίου   δεξιοτήτων  με  την    Α  και   Β Δημοτκού  με  θέμα το   δάσος ,τα ζώα και τα πουλιά , και  παρατηρώντας   στην  αυλή του σχολείου μας    τα πουλάκια του χειμώνα , αποφασίσαμε όλοι  μαζί ,τα νηπιάκια   μας , με τους μαθητές της  Α και  Β  Δημοτικού , να   κατασκευάσουμε με απλά υλικά ,αυτοσχέδιες φωλιές-ταΐστρες και να τις κρεμάσουμε    στα   δέντρα  της   αυλής   του σχολείου μας .

Γι αυτό, προσκαλέσαμε   τους   γονείς  και   κηδεμόνες  των  δύο  σχολικών  μονάδων , για να βοηθήσουμε   όλοι  μαζί ,  τους μικρούς   μας    φτερωτούς φίλους    που  ξεχειμωνιάζουν   εδώ    να   βρουν καταφύγιο,  και τροφή ,αλλά και τα μεταναστευτικά πουλιά που ετοιμάζονται να επιστρέψουν με τον ερχομό της    άνοιξης.

Λήψη αρχείου

Μαθητές  ,εκπαιδευτικοί   και   γονείς  οπλιστήκαμε    με  όρεξη  και   ξεκινησαμε  την δράση  μας.

Συλλέξαμε   και  φέραμε  φυσικά     υλικά    πορτοκάλια,μήλα λεμόνια ,κλαδάκια  και  κουκουνάρια  πεύκου  ,σπόρους,δημητριακά ,ρυζογκοφρέτες βιταμ ,  αλλά   και υλικά που έχουμε   στο σπίτι μας ,όπως άδεια κουτιά από γάλα,ρολά από χαρτί υγείας    και  τα οποία μπορούμε να επαναχρησιμοποιήσουμε  ,  και   φτιάξαμε ταΐστρες   από κουπίτσες με πορτοκάλια  και  λεμόνια,από  κουκουνάρια,με    ρολό χαρτόνι  κτλ, ταίστρες  με  κορδονάκια  με   δημητριακά   κτλ.

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Εργαστηρια δεξιοτήτων, σχέδιο δρασης σχολικης μονάδας. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.