Η ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΓΕΝΝΑΙΟΥ ΜΑΝΩΛΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Mε  αφορμή την παγκόσμια μέρα  παιδικού   βιβλίου που  πλησιάζει , και  μετά  από  την έντονη  επιθυμία  των  μαθητών   μας , να  μοιραστούν το   βιβλίο   που  δημιούργησαν με   τίτλο:

< Η  υπόσχεση   του γενναίου Μανώλη   στην  Ελλάδα >

και  με  άλλα παιδιά  , αλλά   και   τους   γονείς   τους , αποφασίσαμε   όλοι  μαζί,  μετά  από σχολικό  συμβούλιο ,  να  του   δώσουμε  ψηφιακή   μορφή   και  να   το  εκδώσουμε   με   το    Storyjumper,  ένα εκπληκτικό web2.0 εργαλείο δημιουργίας   εικονογραφημένων   ηλεκτρονικών  βιβλίων.

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Αφού  διαβάσαμε  ξανά  το   παραμύθι , κλείσαμε   τα   μάτια   μας , και  ονειρευτήκαμε  τις  περιπέτειες   του Μανώλη , τον πόθο  του  για την λευτεριά ,και   τα   κατορθώματα του,  τα   ηρωικά.

Ο   μικρός   Μανώλης   του  παραμυθιού,   άρχισε   να   μας   μιλά   ποιητικά  εξιστορώντας   γεγονότα   ιστορικά!

Και   αφού  γίναν  όλα  μαγικά  , οι εικόνες   άρχισαν   να   χορεύουν στο μυαλό  μας  τρελά!Και    ξεπήδησαν  λέξεις ,ήχοι,μουσικές    και   συναισθήματα   πολλά!Ηταν  μια  ευκαιρία  να μιλήσουμε  στον  ήρωα  Μανώλη  και  εμείς  ποιητικά,  για  να τον δοξάσουμε  ξανά!

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Ελάτε   να   παίξουμε  όλοι  παιδιά ,  παιχνίδια   μαγικά  ,γιατί   μεταμορφώσαμε  τις   ζωγραφιές  μας  σε ψηφιακά  παζλ!!

Κατηγορίες: Γλώσσα, Δημιουργία και Έκφραση, ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ, τα παραμύθια μας. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.