Η Μπέρντι και ο Κυκλώνας- A.I. & IoT: Let Us Save Birdie’s Tree!

Η Μπέρντη και ο κυκλώνας 1 Με αφορμή την περιπέτεια της Birdie τα παιδιά γνωρίσανε αρχικά τον άνεμο και έπειτα τον κυκλώνα, τον τυφώνα και τον ανεμοστρόβιλο.

Διαβάσαμε  ένα μύθο για τον άνεμο και τον ζωγραφίσαμε.

Πηγή: Βιβλίο με τίτλο “Ο Άνεμος”, Ο υπέροχος Πλανήτης μας (Ανακάλυψε, εξερεύνησε, κατασκέυασε!) Συγγραφέας: Thomas Isabel, Εκδόσεις: Μεταίχμιο.

Διερευνήθηκαν οι πρότερες γνώσεις των παιδιών για τη χρησιμότητα του ανέμου (σε στεριά, θάλασσα και αέρα).

Και δημιουργήθηκε μια συνεργατική αφίσα για τη χρησιμότητα του ανέμου.IMG 20240402 100928

Μάθαμε για τα μποφόρ και κατασκευάσαμε ένα ανεμόμετρο!

IMG 20240408 112215

Με αφορμή την Καθαρά Δευτέρα φτιάξαμε χαρταετούς Birdie και παίξαμε με τον άνεμο!

7

Κατασκευάσαμε ανεμούρια Birdie και παρατηρήσαμε την κατεύθυνση του ανέμου! IMG 20240415 113522

Μάθαμε τι είναι ο κυκλώνας, ο τυφώνας και ο ανεμοστρόβιλος!!!

Κάθε σχολείο ανέλαβε την παρουσίαση μιας ενότητας του Κυκλώνα απαντώντας σε ένα ερευνητικό ερώτημα:

• Τι είναι ο Κυλώνας;
  • Πως δημιουργείται ο Κυκλώνας;
  • Τι προκαλεί ένας κυκλώνας;
  • Πως προστατευόμαστε από τον κυκλώνα;

Το δικό μας νηπιαγωγείο διερεύνησε το ερώτημα “Τι είναι ο Κυκλώνας;” και το παρουσίασε στα συνεργαζόμενα σχολεία. Το ίδιο κάνανε όλοι οι εταίροι με στόχο τη δημιουργία μιας συνεργατικής παρουσίασης αυτής της Φυσικής Καταστροφής.

Συζητήσαμε για τα μέτρα πρόληψης για τον Κυκλώνα και γενικά για τις φυσικές καταστροφές και κατασκευάσαμε ένα Σακίδιο Έκτακτης Ανάγκης.

Στο σημείο αυτό θέλαμε να εμπλέξουμε και τους γονείς στη μαθησιακή διαδικασία προκειμένου τα παιδιά να λάβουν τα ίδια μέτρα πρόληψης και στο σπίτι! Έτσι τα παιδιά και οι γονείς σαν αποστολή για το σπίτι είχαν να κατασκευάσουν το δικό τους σακίδιο έκτακτης ανάγκης, στόχος το αίσθημα της ασφάλειας και στο χώρο του σχολείου αλλά και στο σπίτι! Τα σακίδια τα ανεβάσαμε στο παρακάτω padlet.

Μετάβαση στο padlet.com

Ζωγραφίσαμε τον ανεμοστρόβιλο και μάθαμε τα τρία πράγματα που πρέπει να κάνουμε για να προστατευτούμε:

• Πριν το φαινόμενο, να έχουμε έτοιμο ένα σακίδιο έκτακτης ανάγκης.
  • Κατά τη διάρκεια του φαινομένου να μείνουμε ήρεμοι και να βρούμε καταφύγιο σε υπόγειο ή μέσα στο μπάνιο, μακριά από παράθυρα

IMG 20240405 124712

Κάναμε πειράματα και δημιουργήσαμε έναν ανεμοστρόβιλο μέσα σε βάζο!

IMG 20240402 120821 IMG 20240402 122353 IMG 20240402 122409

H Έξυπνη φωλιά της Birdie!!

Τέλος δημιουργήσαμε μια έξυπνη φωλιά για τη Birdie που θα την προειδοποιεί όταν έρχεται ανεμοστρόβιλος. Για τη δημιουργία του ανεμοστρόβιλου χρησιμοποιήσαμε έναν μοτεράκι και ένα ποτήρι από φελιζόλ μέσα στο οποίο βάλαμε βαμβάκι και κολλήσαμε τη φβτογραφία ενός ανεμοστρόβιλου. Χρησιμοποιήσαμε ένα microbit, ένα Nezha, ένα  ποτενσιόμετρο για να ρυθμίζουμε την ταχύτητα του ανεμοστρόβιλου και led (κόκκινο και πράσινο). Όταν τα παιδιά γυρίζουν το ποτενσιόμετρο αυξάνοντας την ένταση του ανεμοστρόβιλου στο microbit προβάλονται τα μποφόρ του. Όταν η ένδειξη είναι μέχρι 5 μποφόρ ανάβει το πράσινο led όταν όμως η ένδειξη ξεπεράσει τα 5 μποφόρ ανάβει το κόκκινο led για να προειδοποιήσει τη Birdie να εγκαταλείψει τη φωλιά της.

Τώρα η Μπέρντι είναι ασφαλής κι εμείς δεν φοβόμαστε τον δυνατό αέρα!!!