ΕΝΑ ΚΑΒΟΥΚΙ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΜΑΣ!

¨Ηρθε ένα καβούκι στην τάξη, από μικρό χελωνάκι. Εμείς υποθέσαμε ότι μάλλον ένας αετός το είδε από ψηλά και γρήγορος -σα σφαίρα- χύμηξε να το φάει.

Κι επειδή τα κατάφερε, ένας μικρός μαθητής το έφερε στην τάξη να το δούμε.

Για τις παρατηρήσεις μας φέραμε το μεγενθυτικό φακό και άλλα χρήσιμα εργαλεία, οργανώνοντας έτσι το

Κουκλοθέατρο για πάντα!

Κατά την ενασχόλησή μας με τα ζώα, αλλά και με το πρόγραμμα φιλαναγνωσίας στο οποίο συμμετέχουμε,  χρησιμοποιούμε το κουκλοθέατρο και την εμψύχωση κούκλας ως σημείο εκκίνησης και διατήρησης του ενδιαφέροντος των παιδιών!

Μετά το σκυλάκι ΩΩΩ! ήρθανε κι άλλα ζώα στην τάξη μας.

Και μετά την επιτυχία της παράστασης της Ντενεκεδούπολης, το κουκλοθέατρο εγκαταστάθηκε μέσα

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Τα Μαθηματικά μας ενδιαφέρουν!

Η σύνδεση των Μαθηματικών με όλα τα γνωστικά αντικείμενα είναι “Πρωτόκολλο” για το Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Σπουδών του Νηπιαγωγείου!

‘Ετσι κι εμείς, δεν ξεχνάμε να τα συνδέσουμε ( μετρήσεις, πίνακες διπλής εισόδου, αντιστοιχίσεις, επίλυση προβλημάτων κ.α) με κάθε θέμα που ασχολούμαστε, όπως αυτό με το πρότζεκτ μας για τα ΖΩΑ!

ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ

Ενα πολύ καλό αρχείο με βίντεο, τίτλους εφημερίδων της εποχής, ηχητικό υλικό αλλά και έργα τέχνης σχετικά, (που χρησιμοποιήσαμε κι εμείς αυτήν την εβδομάδα), μπορεί κανείς να βρει ΕΔΩ!

***Η αναφορά στο Πολυτεχνείο ήταν μια ευκαιρία για το υπέροχο ποιήμα του Γ. Κρόκου “εκείνη τη βραδιά”: