Έργο etwinning ” Little explorers in action…”

-Επιλογή του μνημείου με το οποίο θα ασχοληθούμε που είναι ο Παρθενώνας μετά από ψηφοφορία των παιδιών.

DSC03378   DSC03393    DSC02259 2

-Φτιάξαμε έναν εννοιολογικό χάρτη με τις απαντήσεις των παιδιών σε ερωτήσεις ( που αποφασίσαμε μαζί όλοι οι εταίροι από τις χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα) για τα μνημεία.

concept map monuments

-Ο κοινός εννοιολογικός χάρτης με τις απαντήσεις όλων των παιδιών από όλες τις χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

MONUMENTS

-Ψάξαμε και βρήκαμε  στο διαδίκτυο για πληροφορίες και εικόνες για τον Παρθενώνα.

Το κείμενο της παραγράφου σας

– Αφού μάθαμε για το κάθε μνημείο πληροφορίες και είδαμε και βίντεο, φτιάξαμε ένα πίνακα με τα μνημεία όλων των εταίρων.

IMG 20231214 114518 285

IMG 20231214 114601 849

-Η συνεργατική κάρτα με τους εταίρους για τα Χριστούγεννα

Magic wishes

-Ψάξαμε και βρήκαμε το λογότυπο για το έργο μας που θα μπει σε ψηφοφορία με των υπολοίπων εταίρων για να δούμε ποιο θα πάρει τις περισσότερες ψήφους.

Ανώνυμο σχέδιο 1 kiki 1

-Φτιάξαμε μια ιστοριογραμμή με τη σειρά που κατασκευάστηκαν τα μνημεία.

IMG 20240116 081048 582    IMG 20240115 112444 380 και η συνεργατική ιστοριογραμμή (με τους εταίρους), με το ψηφιακό εργαλείο canva.

History Timeline 1

-Παίξαμε τα ψηφιακά παιχνίδια των εταίρων και το δικό μας ( στο ψηφιακό εργαλείο word wall).

Playing digital games

-Μετρήσαμε  αποστάσεις από το  δικό μας μνημείο (στο Google  earth ), τον Παρθενώνα στα υπόλοιπα και είδαμε πιο βρίσκεται πιο μακριά.

Measuring distances

Distances from Parthenon

-Ψηφίσαμε ανάμεσα στα λογότυπα όλων των εταίρων για το ποιο θα είναι το λογότυπο του έργου.

MixCollage 21 Jan 2024 06 36 PM 1257

-όλοι οι εταίροι ψήφισαν στην ψηφιακή εφαρμογή dotstorming και νικητής είναι το δικό μας λογότυπο.

SharedScreenshot 1

SharedScreenshot 2

-Για την ημέρα ασφάλειας στο διαδίκτυο φτιάξαμε το δικό μας κομμάτι από την αφίσα που θα δημιουργήσουμε μαζί με τους εταίρους μας.

collage 7

team poster 1

-Παιχνίδι προγραμματισμού με την bee bot όπου με ερωτήσεις όλων των εταίρων για τα μνημεία, τα παιδιά πρέπει να προγραμματίσουν την bee bot να μετακινηθεί από το ένα μνημείο στο άλλο.

collage 12 1

-Δημιουργήσαμε το δικό μας παζλ για τον Παρθενώνα

SharedScreenshot

και στην ψηφιακή εφαρμογή jigsaw planet συνθέσαμε τα παζλ όλων των εταίρων.

Ανώνυμο σχέδιο 4

-Συνάντηση online με τους μαθητές από όλα τα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Ανώνυμο σχέδιο 6

-Ζωγραφίζουμε τα μνημεία

Αντίγραφο του Ανώνυμο

-Κατασκευές μνημείων

Ανώνυμο σχέδιο 8

-Είδαμε 3d βίντεο για όλα τα μνημεία.

img 20240311 091842 165

– Φτιάξαμε  με όλες τις χώρες ένα ηλεκτρονικό βιβλίο με ζωγραφική από τα παιδιά και κείμενο επίσης από τα παιδιά στο story jumper.

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper
  • Η αφίσα που φτιάξαμε με τους εταίρους μας για την Παγκόσμια Ημέρα Πολιτιστικής Κληρονομιάς (18 Απριλίου).

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 04 17 180353

• Voki με avatar όπου ακούγεται η ηχογράφηση των παιδιών που λένε τι τους άρεσε από το πρόγραμμα

• Αξιολόγηση του προγράμματος από τους γονείς.

Μετάβαση στο padlet.com