Μικρές πρακτικές για την ενίσχυση των λογοθεραπευτικών στόχων

Αγαπημένοι γονείς και παιδάκια μας!

Άλλη μία μέρα που μας βρίσκει μακριά ο ένας από τον άλλο, αλλά και από το σχολείο μας. Εκείνο που λείπει όμως περισσότερο είναι η σχέση που είχαμε αναπτύξει. Η πρώτη καλημέρα όταν πρωτομπαίνατε στο σχολείο, τα γέλια, οι χαρές, οι φωνές και τα παιχνίδια μας. Ως λογοθεραπεύτρια γνωρίζω ότι πρώτο και κύριο μέλημα για μια επιτυχημένη συνεδρία είναι το να είμαστε ”μαζί”.  Κατά τη διάρκεια των συνεδριών αξιοποιούμε πράγματα που υπάρχουν στο χώρο και βρίσκουμε χρόνο για παιχνίδι και ενίσχυση, πράγμα το οποίο γίνεται δύσκολα μέσα από την οθόνη. Επίσης τεχνικές που σχετίζονται με την αποκατάσταση της άρθρωσης και της φωνολογίας είναι πιο σύνθετες για να αποτυπωθούν γραπτώς ή χωρίς την φυσική παρουσία θεραπευτή – παιδιού. Γι’ αυτό και βρήκα δραστηριότητες που κάναμε μαζί και είμαι σίγουρη ότι θα σας προσφέρουν την ίδια χαρά και στο σπίτι κάνοντας τες με τους γονείς σας και ταυτόχρονα θα ενισχύσουν τους υπάρχοντες στόχους που είχαμε θέσει μαζί!

Πατώντας στον σύνδεσμο ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ θα οδηγηθείτε στις δραστηριότητες