Όταν μεγαλώσω…θα γίνω…(επαγγέλματα), ένα θέμα που ελκύει το ενδιαφέρον των παιδιών για τις στολές και τα εργαλεία των επαγγελμάτων και εντάσσεται στον άξονα: Δημιουργώ και Καινοτομώ- Δημιουργική Σκέψη & Πρωτοβουλία ( STEM). Αρχικά μιλήσαμε για τα επαγγέλματα των γονιών μας, τα οποία είναι οικεία στα παιδιά και με τη βοήθεια εικόνων και του διαδικτύου επεκταθήκαμε σε όσα περισσότερα μπορούσαμε. Τα παιδιά αφού περιέγραψαν τι θέλουν να γίνουν όταν μεγαλώσουν, ζωγράφισαν το επάγγελμα και υποδύθηκαν αντίστοιχους ρόλους στο παιχνίδι τους. Διαβάσαμε παραμύθια, ταξινομήσαμε αντικείμενα με επαγγέλματα, παίξαμε παιχνίδια. Αφού μιλήσαμε και για τα παλιά επαγγέλματα, ζητήσαμε από τα παιδιά να φέρουν στο σχολείο κάποιο παλιό αντικείμενο και φτιάξαμε το δικό μας μουσείο.