Το δεύτερο εργαστήριο δραστηριοτήτων αφορούσε την Διατροφή από τον άξονα :Ζω καλύτερα-Ευ ζην (Υγεία: Αυτομέριμνα, Οδική Ασφάλεια) με τίτλο: Τρέφομαι σωστά, χαμογελώ διπλά.
Η αξία της διατροφής στα πλαίσια ενός υγιούς τρόπου ζωής αποτελεί πρωταρχικό στόχο στη ζωή μας. Μέσα από την ενασχόληση μας με τη διατροφή, προσπαθήσαμε να εξηγήσουμε στα παιδιά τα οφέλη της υγιεινής διατροφής, τόσο στο σώμα μας όσο και στο μυαλό μας. Διαβάσαμε αρκετά παραμύθια, ξεχωρίσαμε ποιες τροφές είναι καλό να αποφεύγουμε, χωρίσαμε τις τροφές σε ομάδες τροφίμων, παίξαμε αρκετά παιχνίδιακαθιερώσαμε στο σχολείο εβδομάδα υγιεινού δεκατιανού, (κάθε μέρα και ένα παιδάκι έφερε σχολείο δεκατιάνο όπου κέρασε τα υπόλοιπα παιδιά).