Το δεύτερο εργαστήριο δραστηριοτήτων αφορούσε την Διατροφή από τον άξονα :Ζω καλύτερα-Ευ ζην (Υγεία: Αυτομέριμνα, Οδική Ασφάλεια) με τίτλο: Τρέφομαι σωστά, χαμογελώ διπλά.
Η αξία της διατροφής στα πλαίσια ενός υγιούς τρόπου ζωής αποτελεί πρωταρχικό στόχο στη ζωή μας. Μέσα από την ενασχόληση μας με τη διατροφή, προσπαθήσαμε να εξηγήσουμε στα παιδιά τα οφέλη της υγιεινής διατροφής, τόσο στο σώμα μας όσο και στο μυαλό μας. Διαβάσαμε αρκετά παραμύθια, ξεχωρίσαμε ποιες τροφές είναι καλό να αποφεύγουμε, χωρίσαμε τις τροφές σε ομάδες τροφίμων, παίξαμε αρκετά παιχνίδιακαθιερώσαμε στο σχολείο εβδομάδα υγιεινού δεκατιανού, (κάθε μέρα και ένα παιδάκι έφερε σχολείο δεκατιάνο όπου κέρασε τα υπόλοιπα παιδιά).
![c075d577 3eee 417c 8e7d ffb2f0b95821](https://blogs.sch.gr/nipdystou/files/2024/04/c075d577-3eee-417c-8e7d-ffb2f0b95821-300x135.jpg?x83267)
![1c6acc04 a3d8 41c8 a095 7e134f6723c4](https://blogs.sch.gr/nipdystou/files/2024/04/1c6acc04-a3d8-41c8-a095-7e134f6723c4-135x300.jpg?x83267)
![d115b18a b9eb 4bd8 95f9 7929cefd0a6e](https://blogs.sch.gr/nipdystou/files/2024/04/d115b18a-b9eb-4bd8-95f9-7929cefd0a6e-135x300.jpg?x83267)