6 Μαρτίου: “Ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας κι εκφοβισμού”

0

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΔΡΕΠΑΝΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 08-03-2022

Για αυτή την τόσο σημαντική ημέρα κι το μήνυμα που αυτή διδάσκει σε κάθε παιδί και όχι μόνο, στο νηπιαγωγείο μας συζητήσαμε  με τα παιδιά. Από τις δράσεις μας και τη συζήτηση αυτή προέκυψε  το παρακάτω βίντεο.

Το video του τραγουδιού “ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ!!” δημιουργήθηκε από τους μαθητές κι τις νηπιαγωγούς του Νηπιαγωγείου Δρεπάνου Αργολίδας, με σκοπό να λάβει μέρος στην εκστρατεία που διοργανώνει το “Χαμόγελο του Παιδιού” για 9η συνεχόμενη χρονιά ενάντια στην ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό, με τίτλο “Μίλα Τώρα”. Οι στίχοι που έγραψε η νηπιαγωγός Δελοπούλου Κατερίνα προέκυψαν μέσα από την εκπαιδευτική διαδικασία. Ως μουσική επιλέχθηκε η “κλασσική” μελωδία από το πασίγνωστο παιδικό τραγούδι “Χαρωπά τα δυο μου χέρια τα χτυπώ”. Όλοι οι μαθητές του Ολοήμερου τμήματος του Νηπιαγωγείου Δρεπάνου Αργολίδας έλαβαν μέρος τόσο στο τραγούδι, όσο και στη δημιουργία του φωτογραφικού υλικού που χρησιμοποιήθηκε για αυτό το video. Πολύτιμη ήταν η βοήθεια της μουσικού, μητέρας νηπίου, κ. Τριανταφυλλίδου Ελένης , η οποία και συνόδευσε τα παιδιά με το πιάνο. Στόχος μας, τα λόγια του τραγουδιού από τις παιδικές φωνούλες να ενθαρρύνουν κάθε παιδί να “σταματήσει” το “τέρας” της βίας πριν να είναι αργά. Ευχή μας είναι, αυτό το τραγούδι να εντυπωθεί στη μνήμη των παιδιών κι να τα συντροφεύει καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής τους ζωής.

Μπορείτε να το δείτε κάνοντας κλικ παρακάτω…

Το νηπιαγωγείο Δρεπάνου Αργολίδας ενάντια στο Bullying | Μίλα Τώρα