• Ομαλή Μετάβαση στο Δημοτικό Σχολείο, ένα σχέδιο δράσης, μια γερή βάση για το επόμενο βήμα..

Screenshot 21Η μετάβαση των νηπίων από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο αποτελεί  μια σημαντική εμπειρία, μια κρίσιμη αλλαγή και ορόσημο γεγονός τόσο για τα παιδιά, όσο για τις οικογένειες τους, αλλά και τους εκπαιδευτικούς.

Θεωρήθηκε λοιπόν, σημαντικός ο σχεδιασμός και η υλοποίηση του συγκεκριμένου σχεδίου δράσης, δεδομένου ότι το Νηπιαγωγείο έχει αναλάβει τον διαμεσολαβητικό ρόλο στην ένταξη και προσαρμογή των παιδιών στο περιβάλλον του Δημοτικού Σχολείου.

Και να έφτασε η μέρα να επισκεφτούμε το 1ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας για πρώτη φορά!

Ο Διευθυντής του Σχολείου ο Κος Σαλπιγκτής Αλκιβιάδης, μας καλωσόρισε την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου και μας ξενάγησε στους χώρους του σχολείου..

1

Είδαμε τους χώρους και μπήκαμε σε κάποιες τάξεις, καταλήγοντας στην αίθουσα της Α΄ Τάξης. Η έκπληξη μας ήταν μεγάλη που συναντήσαμε περσινούς συμμαθητές μας!

2    46

Με χαρά και αγάπη μας υποσχέθηκαν ότι θέλουν πολύ να μοιραστούν μαζί μας τις εμπειρίες τους από την πρώτη χρονιά στο Δημοτικό σχολείο και φεύγοντας κλείσαμε το επόμενο ραντεβού μας φροντίζοντας να το κρεμάσουμε στον πίνακα τους, μην τύχει και το ξεχάσει κανείς..

7      ΤΕΛΙΚΗ

Μετά από την επιστροφή μας αποτυπώσαμε τα συναισθήματα αυτής της πρώτης επαφής μας με το Δημοτικό Σχολείο της γειτονιάς μας..