Αρχική » Ανακοινώσεις » • Επιστροφή στο σχολείο με ασφάλεια!

• Επιστροφή στο σχολείο με ασφάλεια!

Εν όψει του ανοίγματος όλων των σχολικών βαθμίδων την ερχόμενη Δευτέρα 10 Μαΐου, το Υπουργείο Παιδείας  απέστειλε εγκύκλιο με τις αναλυτικές οδηγίες για την υποχρεωτική διενέργεια τεστ αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test) από μαθητές, εκπαιδευτικούς, διοικητικό και λοιπό προσωπικό των σχολείων.

Τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας, μαθητές, εκπαιδευτικοί, βοηθητικό και λοιπό προσωπικό καλούνται τη Δευτέρα 10 Μαΐου να προσέλθουν στα σχολεία έχοντας μαζί τους βεβαίωση αρνητικού τεστ (self-test, PCR ή rapid-test).

Συγκεκριμένα, η εγκύκλιος προβλέπει ότι ο διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19, μέσω δωρεάν αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου είναι υποχρεωτικός για τους/τις μαθητές/τριες, τους/τις εκπαιδευτικούς, τα μέλη του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού́ (ΕΕΠ) και του Ειδικού Βοηθητικού́ Προσωπικού (ΕΒΠ), το διοικητικό και λοιπό προσωπικό όλων των σχολικών μονάδων και για την τρέχουσα εβδομάδα, διενεργείται δυο (2) φορές, προ Δευτέρας και Πέμπτης και πριν από την έναρξη των μαθήματων.

Η προμήθεια των self test γίνεται δωρεάν από το φαρμακείο με την επίδειξη του Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) και της αστυνομικής ταυτότητας.

Ειδικότερα, για τους/τις ανηλίκους/ες μαθητές/τριες τον δωρεάν αυτοδιαγνωστικό έλεγχο παραλαμβάνουν οι γονείς/κηδεμόνες τους, επιδεικνύοντας τον ΑΜΚΑ, ΠΑΜΚΑ ή ΠΑΑΥΠΑ του/της ανηλίκου/ης μαθητή/τριας και την αστυνομική ταυτότητα των ιδίων (γονέων/κηδεμόνων).

Οι μαθητές/οι εκπαιδευτικοί κάνουν τα self-tests στο σπίτι τους. Οι μαθητές άνω των 13 ετών μπορούν να κάνουν το τεστ με την επίβλεψη ενηλίκου, ενώ στους κάτω των 13 ετών το τεστ θα διενεργείται από ενήλικο. Συστήνεται το τεστ να γίνεται το ίδιο πρωί ή το προηγούμενο βράδυ. Άρα το πρώτο τεστ μπορεί να γίνει την Κυριακή το βράδυ ή τη Δευτέρα το πρωί.

Γονείς, μαθητές, εκπαιδευτικοί και λοιπό προσωπικό δηλώνουν το αποτέλεσμα του self-test μέσω της πλατφόρμας στην οποία θα εισέρχονται με τους κωδικούς taxisnet, καταχωρώντας συγκεκριμένα στοιχεία, όπως πατρώνυμο, μητρώνυμο, ΑΜΚΑ και το αποτέλεσμα του self-test.

Αν το self-test είναι αρνητικό:

Για τους μαθητές, εκδίδεται σχολική κάρτα μέσω της πλατφόρμας. Οι μαθητές θα φέρουν τη σχολική κάρτα μαζί τους κάθε ημέρα και θα την επιδεικνύουν στους εκπαιδευτικούς την πρώτη ώρα της Δευτέρας και της Πέμπτης ή όποτε τους ζητηθεί.
Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόσβαση σε εκτυπωτή, μπορεί να συμπληρώνεται χειρόγραφη δήλωση που θα περιέχει τα ίδια στοιχεία με τη σχολική κάρτα/τη δήλωση αρνητικού αποτελέσματος.

Αν το self-test είναι θετικό:

Εκδίδεται δήλωση θετικού αποτελέσματος μέσω της πλατφόρμας  για τη διενέργεια δωρεάν επαναληπτικού rapid-test σε δημόσια δομή, η λίστα των οποίων επίσης περιλαμβάνεται στην πλατφόρμα.
Αν το επαναληπτικό τεστ είναι θετικό, ακολουθείται το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ. Αν το επαναληπτικό τεστ είναι αρνητικό, οι μαθητές/εκπαιδευτικοί λαμβάνουν σχετική βεβαίωση από το σημείο εξέτασης και επιστρέφουν στο σχολείο.
Υπενθυμίζεται βέβαια, ότι η χρήση του self–test δρα συμπληρωματικά στα ήδη ισχύοντα μέτρα, που περιλαμβάνουν υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, διαφορετικά διαλείμματα για ομάδες μαθητών, σταθερές ομάδες μαθητών σε αθλήματα και άλλες δραστηριότητες, χρήση αντισηπτικών, σχολαστικούς καθαρισμούς χώρων, τακτικούς αερισμούς χώρων, ειδικότερα τώρα που και ο καλός καιρός βοηθά.

Όλοι μαζί θα προσπαθήσουμε για την επιστροφή στο σχολείο μας με ασφάλεια.

Η διεύθυνση της πλατφόρμας με όλες τις πληροφορίες ΕΔΩ

Η σχολική κάρτα για τον covid-19  ΕΔΩ

Μάιος 2021
« Απρ

Σαν σήμερα

1. 13/06/1825: Ο Ιωάννης Μακρυγιάννης νικά τον Ιμπραήμ, που κατευθύνεται προς το Ναύπλιο, στους Μύλους.
    Είναι η πρώτη νίκη των Ελλήνων κατά του Ιμπραήμ.

Ο καιρός