Πρώτο πρόγραμμα e- twinning “Τα χρώματα του Φθινοπώρου

• Φωτογραφήσαμε τις αλλαγές της φύσης στο χωριό μας και στην αυλή του σχολείου μας.
  • Φτιάξαμε φθινοπωρινές εργασίες και κατασκευές με τα χρώματα του φθινοπώρου, τις οποίες ανταλλάξαμε με τους φίλους μας από την Πολωνία και με το 2 Νηπιαγωγείο Αμυγδαλεώνα.
  • Κατασκευάσαμε ένα ελληνο – πολωνικό λεξικό με φθινοπωρινές λέξεις.
  • Τραγουδήσαμε και χορέψαμε φθινοπωρινά τραγούδια, τα οποία βιντεοσκοπήσαμε και ανταλλάξαμε με τους φίλους μας.

Δεύτερο πρόγραμμα “Τα Χριστούγεννα στο τραπέζι μας

• Ανταλλάξαμε χριστουγεννιάτικες συνταγές με τους φίλους μας από την Ιταλία, την Κροατία, την Ισπανία και τη Γαλλία.
  • Φτιάξαμε κουραμπιέδες στο σχολείο και στείλαμε βίντεο στους φίλους μας με οδηγίες. Μας έστειλαν κι αυτοί αντίστροφα.
  • Φτιάξαμε ένα ηλεκτρονικό βιβλίο παραδοσιακών χριστουγεννιάτικων συνταγών από τις χώρες που συμμετείχαν.

Τρίτο πρόγραμμα “Τρίγωνα κάλαντα σε όλη την Ευρώπη

• Τραγουδήσαμε τα Τρίγωνα Κάλαντα στα ελληνικά. Οι φίλοι μας από την Ευρώπη τα τραγούδησαν στη γλώσσα τους. Τα βιντεοσκοπήσαμε και φτιάξαμε ένα dvd με τα τρίγωνα κάλαντα σε όλες τις γλώσσες από τις χώρες που συμμετείχαν.

Τέταρτο πρόγραμμα “Ήταν ένα μικρό καράβι…. που έφερε τα Χριστούγεννα

Με τις εξαιρετικές συναδέλφους από το 1ο και το 2ο  Νηπιαγωγείο Αμυγδαλεώνα, το 1ο και το 2ο Νηπιαγωγείο Κρηνίδων, το Νηπιαγωγείο Φιλίππων, Λυδίας και Ζυγού κάναμε ένα υπέροχο ταξίδι με τα έθιμα των Χριστουγέννων.

Το καράβι μας ξεκίνησε από το 2ο Νηπιαγωγείο Αμυγδαλεώνα, όπου και κατασκευάστηκε με μεράκι από την κυρία Ελευθερία και τα παιδιά της με το έθιμο του “καραβιού”.

Έφτασε στο νηπιαγωγείο Δάτου με ένα στολίδι, την ιστορία του εθίμου του καραβιού, ένα τραγούδι και μια ομαδική ζωγραφιά με ευχές για καλά Χριστούγεννα.

Αφού πέρασε από όλα τα νηπιαγωγεία επέστρεψε στο 2ο Νηπιαγωγείο Αμυγδαλεώνα φορτωμένο με στολίδια, έθιμα (βασιλόπιτα, καλαντόνερο, στολισμός δέντρου, σπάσιμο ροδιού, κουραμπιέδες, λαδοκούλουρα, χριστόψωμο),

τραγούδια, παιχνίδια και ευχές.