ΣΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑΤΑ

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΧΩΡΑΣ ΣΑΜΟΥ | Κατηγορία ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 29-11-2020

Δευτέρα 30 /11

• Διαβάζω και παρακολουθώ το παραμύθι: ” ‘Ελμερ, ο παρδαλός ελέφαντας” στον παρακάτω σύνδεσμο https://video.link/w/w4t3b

Συζητώ

1. Ποιός είναι ο ήρωας του παραμυθιού

2. Τί διαφορετικό είχε από τους άλλους ελέφαντες

3. τί χρώματα είχε ο ‘Ελμερ;

4. Πώς ένιωθε ο Έλμερ που ήταν τόσο διαφορετικός από τους άλλους ελέφαντες;

5. Πώς κατάφερε να αλλάξει χρώμα ο Έλμερ;

6. Πώς ένιωσε ο Έλμερ όταν κατάφερε να γίνει γκρίζος όπως τους άλλους ελέφαντες;

7. Τι τίτλο θα έδινες εσύ στο παραμύθι;

• Αν ο ‘Ελμερ ο ελέφαντας άλλαζε χρώμα ανάλογα με αυτό που έτρωγε και έπινε, τότε ζωγράφισε τον ελέφαντα πως θα ήταν αν έτρωγε ….μήλο, πορτοκάλι, λεμόνι, έπινε τη θάλασσα, έτρωγε τα φύλλα των δέντρων κ.λ.π

Τρίτη 01/12

• Αλλαγή μήνα, αλλαγή εποχής. Τα χρώματα που μας φέρνει ο Δεκέμβρης.

• Παραμύθι “Ο μάγος των 7 χρωμάτων” (διαβάζω ΕΔΩ) και συζητώ για τα χρώματα του Ουράνιου τόξου.

• Ο ” μάγος των εφτά χρωμάτων” με μαγεύει και με μεταμορφώνει σε ζωγράφο του “Μπλε”, του “Κόκκινου” κ.λ.π. Ανάλογα με το χρώμα που με μεταμόρφωσε φτιάχνω το δικό μου πίνακα ζωγραφικής χρησιμοποιώντας μόνο αυτό το χρώμα και στη συνέχεια παρουσιάζω τον πίνακα μου στους συμμαθητές μου.

Τετάρτη 02/12

Προετοιμασία δραστηριοτήτων : σχεδιάζουμε και κόβουμε σχήματα τρίγωνο, κύκλο, τετραγωνο

• Παρακολουθώ το βίντεο “Το Παραμύθι με τα σχήματα” που θα βρω ΕΔΩ

Ποιά σχήματα αναγνωρίζω;

• Βρίσκω στο σπίτι μου κάτι που έχει σχήμα : κύκλο, τετράγωνο, τρίγωνο, ορθογώνιο κλ.π. και το παρουσιάζω στους συμμαθητές μου.

• Κατηγοριοποίηση σχημάτων : η ομάδα του κύκλου, η ομάδα του τετραγώνου, η ομάδα του τριγώνου.

Πέμπτη 03/12

Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

• Παρατηρώ το βίντεο: “Η Σάρα που ήθελε να γίνει χορεύτρια” στο σύνδεσμο ΕΔΩ https://video.link/w/ZVt3bΣυζητώ:

1. Σε τι διαφέρει η Σάρα από τα άλλα παιδιά

2. Γιατί η Σάρα ζωγράφιζε συνέχεια μία “χορεύτρια” ;

3. Γιατί θύμωσε η μαμά της Σάρα με τη ζωγραφιά της;

4. Τελικά η Σάρα κατάφερε να χορέψει και πώς;

5. Πώς αισθάνεσαι εσύ για τη Σάρα; Γιατί;

6. Αν το συναίσθημα είχε χρώμα , τι χρώμα θα είχαν τα συναισθήματα της Σάρα: όταν ζωγράφιζε τη χορεύτρια, όταν τη μάλωσε η μαμά της, όταν κατάφερε να χορέψει.
  • Μπορώ να παίξω κάποιο από τα παιχνίδια που θα βρω ΕΔΩ

Παρασκευή 04/12

• Παρατηρώ τους πίνακες ζωγραφικής και συζητώ

• Ζωγραφίζω το δικό μου πίνακα ζωγραφικής ανάλογα με τις εντολές (π.χ ζωγραφίζω ένα μεγάλο τετράγωνο, μέσα σε αυτό ένα μικρότερο, μεσα στο μικρότερο ένα ακόμη μικρότερο. Ζωγραφίζω το πρώτο τετράγωνο με κόκκινο χρώμα, το δέυτερο με πράσινο, το τρίτο με γαλάζιο. Φτιάχνω ένα ακόμη ίδιο σχέδιο. κ.λ.π)