Μικρόβια και Ιοί

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΧΩΡΑΣ ΣΑΜΟΥ | Κατηγορία ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 30-03-2020

(Οι προτεινόμενες δραστηριότητες δεν είναι εφικτό να πραγματοποιηθούν όλες σε μία ημέρα. Κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς επεξεργασίας και απόκτησης της γνώσης και οφείλουμε να σεβόμαστε το ρυθμό, την επιθυμία και το χρόνο που χρειάζεται)

Δραστηριότητα 1: Συζητάμε με τα παιδιά τι νομίζουν ότι είναι τα “Μικρόβια” και που βρίσκονται. Αν θέλουμε καταγράφουμε τις γνώσεις τους σε ένα χαρτί ώστε να το επεξεργαστούμε αργότερα.

Δραστηριότητα 2: Ζωγραφίζω τα “μικρόβια” όπως τα φαντάζομαι

Δείτε κάποιες από τις εργασίες μας:

Τα μικρόβια όπως τα φαντάζεται η Γκλόρια!

Τα μικρόβια όπως τα φαντάζεται ο Αντώνης!

Τα μικρόβια όπως τα φαντάζεται η Ευαγγελία Κ.

Τα μικρόβια όπως τα φαντάζεται ο Γιάννης Α.!

Τα μικρόβια όπως τα φαντάζεται η Νεκταρία

Τα μικρόβια όπως τα φαντάζεται η Αντωνία

Τα μικρόβια όπως τα φαντάζεται ο Θανάσης

Τα μικρόβια όπως τα φαντάζεται ο Χρήστος!

Τα μικρόβια όπως τα φαντάζεται η Μαντώ

Ευαγγελία : ” μια κοπέλα που σκέφτεται ποιος μπορεί να έχει τον ιό επίσης ότι πρέπει να πλένουμε τα χέρια μας και να τα σκουπιζουμε καλά και μια άλλη κοπέλα που λέει όχι στον κορονοιο .Αυτό που μοιάζει σαν μέλισσα είναι ένας ιός”

Τα μικρόβια όπως τα φαντάζεται ο Ιωάννης

Τα μικρόβια όπως τα φαντάζεται η Δήμητρα

Τα μικρόβια όπως τα φαντάζεται ο Νικόλας

Δραστηριότητα 3 : Μπορούμε να παρακολουθήσουμε τα βίντεο

Μικρόβια

Μικρόβια (από ένα μικροσκόπιο)

Δραστηριότητα 4: Ζωγραφίζουμε “μικροβιάκια” και τα κρύβουμε σε διάφορα σημεία του σπιτιού, στη συνέχεια προτρέπουμε τα παιδιά να παίξουν το παιχνίδι “Κρυμμένος θησαυρός”. Το παιχνίδι αυτό είναι μια παραλλαγή του παιχνιδιού από το blog “ΠΡΟ-σχολικά”

δραστηριότητα 5: Παρακολουθούμε τα βίντεο  από τη σειρά “Μια φορά κι έναν καιρό, ήταν….” , και προτρέπουμε τα παιδιά να ζωγραφίσουν ότι τους έκανε εντύπωση.

Μια φορά κι έναν καιρό,ήταν…η ζωή- Μικρόβια (Μέρος 1ο)

Μια φορά κι έναν καιρό,ήταν…η ζωή- Μικρόβια (Μέρος 2ο)

Μια φορά κι έναν καιρό,ήταν…η ζωή- Μικρόβια (Μέρος 3ο)

Δραστηριότητα 6: Το γράμμα “Μ,μ”. Γράφω το γραμμα όπως μπορώ και στη συνέχεια ζωγραφίζω κάτι που αρχίζει από αυτό

Η εργασία της Ευαγγελίας Κ. για το γράμμα “Μ,μ”

Η εργασία της Γκλόρια για το γράμμα “Μ,μ”

Η εργασία της Μαντώ για το γράμμα “Μ,μ”

Η εργασία της Αντωνίας για το γράμμα “Μ,μ”

Η εργασία της Αλεξάνδρας για το γράμμα “Μ,μ

Η εργασία του Ιωάννη για το γράμμα “Μ,μ

Η εργασία του Θανάση για το γράμμα “Μ,μ

Η εργασία του Νικόλα για το γράμμα “Μ,μ

Η εργασία του Λεωνίδα για το γράμμα “Μ,μ

Η εργασία της Γεωργίας για το γράμμα “Μ,μ

κξ

Δραστηριότητα 7:  Ανασύνθεση της λέξης “Μικρόβιο ”   ( Γράφουμε τη λέξη μικρόβιο σε ένα κομμάτι χαρτί, που θα χρησιμεύσει ως καρτέλα αναφοράς. Στη συνέχεια σε κομμάτια χαρτιού γράφουμε τα γράμματα της λέξης. Το παιδί καλείται να βάλει τα γράμματα στη σειρά για να φτιάξει τη λέξη)

Ανασύνθεση της λέξης από τον Αντώνη! ΜΠΡΑΒΟ!!!

Ανασύνθεση της λέξης απο τη Γκλόρια. ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Ανασύνθεση της λέξης απο τη Μαντώ. ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Ανασύνθεση της λέξης απο την Ευαγγελία Κ.. ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Ανασύνθεση της λέξης απο την Αλεξάνδρα. ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Ανασύνθεση της λέξης απο τον Ιωάννη. ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Δραστηριότητα 8:  Η Ακροστιχίδα της λέξης “Μικρόβιο”  ( Σε ένα χαρτί γράφουμε τη λέξη “ΜΙΚΡΟΒΙΟ΄’. Στη συνέχεια τα παιδιά καλούνται να βρουν λέξεις που ξεκινούν από κάθε γράμμα της λέξης αναφοράς και να τη γράψουν κάτω από αυτό.  (Μπορούμε να γράψουμε εμείς τις λέξεις σε χαρτί και τα παιδιά τις αντιγράφουν ή αν θέλουμε να τα αφήσουμε να τη γράψουν όπως μπορούν ) . Τέλος , ζωγραφίζουν κάτω από κάθε λέξη.

Γκλόρια

Αντώνης

Αντωνία

Λευτέρης

Ιωάννης

Δραστηριότητα 9:   Πώς μεταδίδονται οι ιώσεις ; Παρακολουθώ το βίντεο από το λογισμικό Ram kid και συζητώ.

Άνθρωπος. Πώς μεταδίδονται οι Ιώσεις;

Δραστηριότητα 10:  Παιχνίδι για να δουν τα παιδιά πως μεταδίδονται τα μικρόβια και οι ιώσεις : Βάζουμε στο χέρι του παιδιού μελάνι, αλεύρι, χρυσόσκονη κ.λ.π και ζητήστε του να πιάσει το χέρι του, το πρόσωπο του, τη μύτη του, αντικείμενα κ.λ.π. Εξηγήστε του ότι κάπως έτσι μεταδίδονται και τα μικρόβια .  Ένα υπέροχο παιχνίδι που προτείνεται τη σελίδα ΠΡΟ-σχολικά. Ευχαριστούμε!