Κανονισμός Λειτουργίας

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ Χ.Α.Ν.Θ.

Ο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας Κανονισμός περιλαμβάνει όρους και κανόνες, αρχές και κατευθύνσεις μέσω των οποίων επιδιώκεται:

• Η εξασφάλιση ενός υποστηρικτικού πλαισίου για να πραγματοποιείται με επιτυχία το εκπαιδευτικό έργο και η απρόσκοπτη συμμετοχή όλων των μελών στην εκπαιδευτική διαδικασία.
  • Η δημιουργία ενός κατάλληλου κλίματος για την ανάπτυξη της προσωπικότητας του νηπίου αλλά και όλων των μελών της σχολικής κοινότητας.
  • Η διασφάλιση της σωματικής και ψυχικής υγείας όλων των μελών της σχολικής κοινότητας.
  • Η δημιουργία πλαισίου συνθηκών για ουσιαστική μάθηση και εργασία.

Εισαγωγή Νηπίων
Στο Νηπιαγωγείο της Χ.Α.Ν.Θ. λειτουργούν τμήματα προνηπίων και νηπίων και εγγράφονται οι μαθητές που έχουν γεννηθεί το προβλεπόμενο από τον Νόμο ημερολογιακό έτος

• Η σειρά προτεραιότητας της εγγραφής καλύπτεται με την εμπρόθεσμη αποστολή α) της αίτησης εγγραφής και β) των αποδεικτικών κατάθεσης του ποσού της προκαταβολής, όπως προβλέπεται από την τιμολογιακή πολιτική διδάκτρων, που ορίζεται από το σχολείο.
  • Η υποβολή της αίτησης συνεπάγεται την ανεπιφύλακτη αποδοχή της τιμολογιακής πολιτικής, του ποσού των διδάκτρων που ορίζεται πριν την έναρξη των εγγραφών για κάθε ακαδημαϊκό έτος, αλλά και τον εσωτερικό κανονισμού λειτουργίας του σχολείου

Εγγραφή Νηπίων
Για την εγγραφή ενός μαθητή στο Νηπιαγωγείο της Χ.Α.Ν.Θ. κρίνονται απαραίτητα τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

• Ετήσια εγγραφή Μέλους Χ.Α.Ν.Θ.
  • Καρτέλα Μαθητή
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ), που συμπληρώνεται από τον Παιδίατρο.
  • Πιστοποιητικό Γεννήσεως ή Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης
  • Φωτοτυπία εμβολίων από το Βιβλιάριο Υγείας του μαθητή.
  • Ενημέρωση και Συγκατάθεση για την επεξεργασία προσωπικών δεδομένων παιδιών και γονέων.

Λειτουργία Νηπιαγωγείου
Οι ημερομηνίες έναρξης και λήξης των μαθημάτων ορίζονται και ανακοινώνονται κάθε χρόνο από το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων και υπόκεινται σε τροποποιήσεις/εγκυκλίους από το Υπουργείο Παιδείας. Το Νηπιαγωγείο της Χ.Α.Ν.Θ.- ως κλασσικό Νηπιαγωγείο- έχει ωράριο επίσημου παιδαγωγικού προγράμματος από τις 08:00 έως τις 13:30. Δίνεται, όμως, η δυνατότητα φύλαξης επιπλέον παιδαγωγικών δράσεων ως παροχή της Χ.Α.Ν.Θ., της οποίας η επιλογή χρήσης ή μη της υπηρεσίας δεν επηρεάζει το πόσο των διδάκτρων. Το Νηπιαγωγείο της Χ.Α.Ν.Θ. παρέχει τη φύλαξη των παιδιών από 1 Σεπτεμβρίου έως 30 Ιουνίου με ωράριο από τις 7:00 έως τις 16:00 εκτός των επίσημων αργιών.

Προσέλευση- Αποχώρηση

• Η αποχώρηση των μαθητών γίνεται μετά το τέλος του επίσημου εκπαιδευτικού προγράμματος. Η αποχώρηση ενός μαθητή πριν την επίσημη ώρα σχολάσματος γίνεται μόνο εκτάκτως και σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Σε περίπτωση έκτακτης αποχώρησης, ο γονέας οφείλει να ενημερώσει την Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου ή την υπεύθυνη δασκάλα του τμήματος.
  • Η προσέλευση των νηπίων γίνεται μέχρι τις 8:30 με την έναρξη του εκπαιδευτικού προγράμματος.
  • Ο μαθητής παραλαμβάνεται από τους γονείς ή από άλλο πρόσωπο που έχουν δηλώσει στην αίτηση αποχώρησης. Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, που θα χρειαστεί να παραλάβει το μαθητή από το σχολείο κάποιος άλλος, επιβάλλεται η έγκαιρη ενημέρωση και η επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας ή άλλου στοιχείου ταυτοπροσωπίας.

Επικοινωνία

• Για καθημερινά θέματα που μπορεί να προκύψουν στον χώρο του σχολείου, η επικοινωνία μεταξύ παιδαγωγών και γονέων γίνεται τηλεφωνικά, μετά το πέρας του εκπαιδευτικού προγράμματος και όχι κατά την προσέλευση ή αποχώρηση των μαθητών από το σχολείο.
  • Το τηλέφωνο επικοινωνίας του σχολείου είναι 231 6001034 και το email είναι xanthropakia@ymca.gr

Παροχές

• Όμιλοι μαθημάτων από ειδικευμένους δασκάλους: Μουσική ,  Αθλητικές Δραστηριότητες.
  • Πρωινό με βάση εβδομαδιαίο πρόγραμμα διατροφής.
  • Ιατρική παρακολούθηση από Παιδίατρο 2 φορές τον μήνα.
  • Ασφάλιση αστικής ευθύνης κατά την διάρκεια παραμονής τους στο Νηπιαγωγείο.

Σχολικά εφόδια

• Παιδική τσάντα / σακίδιο
  • Αλλαξιά ρούχων (εσώρουχα, κάλτσες, παντελόνι, μπλούζα)
  • Κλειστά παντοφλάκια
  • Καπέλο για τις ηλιόλουστες ημέρες
  • Το καθημερινό μεσημεριανό φαγητό
  • Παγουρίνο
  • Δεκατιανό γεύμα

Θέματα υγείας

• Δεν επιτρέπεται η χορήγηση φαρμάκων, αντιπυρετικών και αντιβιοτικών από το παιδαγωγικό προσωπικό.
  • Οι γονείς οφείλουν να ενημερώσουν το σχολείο για οποιαδήποτε ασθένεια ή αλλεργία έχει το παιδί.
  • Όταν ένας μαθητής ασθενεί ή έχει πυρετό είναι απαραίτητο να παραμείνει στο σπίτι. Μετά την εξασθένιση όλων των συμπτωμάτων και τη βεβαίωση του παιδιάτρου της οικογένειας, μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο.