Το σχολείο μας

Τα ΧΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ γεννήθηκαν την ημέρα που ένα παιδί του σχολείου μας, έπλασε μια λέξη για να εκφράσει τη ζωή στο Νηπιαγωγείο της Χ.Α.Ν.Θ.

Με όραμα και στόχο ένα περιβάλλον που θα εμψυχώνει και θα εμπνέει παιδιά και γονείς , ξεκίνησε τη λειτουργία του το σχολείο μας, σ’ ένα κτίριο μοναδικό στο κέντρο της πόλης, που συνδυάζει κατάλληλα διαμορφωμένους χώρους εκπαίδευσης, αλλά και αθλητικές εγκαταστάσεις. Το Νηπιαγωγείο μας είναι ένα ιδιωτικό σχολείο με έτος ίδρυσης το 1965,συστεγάζεται με τον Βρεφονηπιακό μας Σταθμό , έχει όμως ξεχωριστή είσοδο προσέλευσης/ αποχώρησης και ξεχωριστές αίθουσες δράσεων.

Το Νηπιαγωγείο της ΧΑΝΘ διαθέτει αυλή  εξοπλισμένη με παιχνίδια που εξασφαλίζουν ένα ασφαλές περιβάλλον. Ακόμη περιλαμβάνει ανοιχτό γήπεδο ποδοσφαίρου και γήπεδο tennis, κλειστά γήπεδα μπάσκετ, αίθουσες χορού, αίθουσες εικαστικών, κεραμικής , σεμιναρίων και  θέατρο. Το καθημερινό πρόγραμμα εμπλουτίζεται με δραστηριότητες που επιτρέπουν και προτρέπουν τα νήπια να  χρησιμοποιούν όλους τους χώρους, ανάλογα με τις προγραμματισμένες  δράσεις.

Στα παιδιά του σχολείου  , με τη λήξη του επίσημου παιδαγωγικού προγράμματος, δίνεται η ευκαιρία  να συμμετέχουν σε επιπλέον δράσεις/ clubs

Όμιλοι δραστηριοτήτων από εξειδικευμένους δασκάλους και προπονητές:

• Ρομποτική
  • Χορός
  • Αντισφαίριση
  • Ποδόσφαιρο
  • “Παιχνιδίσματα”

Το Νηπιαγωγείο της Χ.Α.Ν.Θ. αγκαλιάζει όλες τις πλευρές του παιδιού. Η παιδαγωγική προσέγγιση είναι παιδοκεντρική, με τα νήπια να είναι οι ερευνητές και οι παιδαγωγοί να βρίσκονται δίπλα τους σε αυτό το ταξίδι! Οι σκέψεις, οι επιθυμίες και τα ενδιαφέροντα των παιδιών ακούγονται , εκτιμώνται και διαδραματίζουν ενεργό ρόλο στη θεμελίωση των γνώσεών τους. Προσφέρονται ποικίλα ερεθίσματα και αμέτρητες ευκαιρίες σε όλους τους μαθητές για την ανάπτυξη κριτικής σκέψης και δεξιοτήτων και για την καλλιέργεια συνεργασίας και επικοινωνίας, υπευθυνότητας, ενσυναίσθησης, διάδρασης, αποδοχής, συνεργασίας, συμπερίληψης.