3 Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες

IMG 20221202 113531 COLLAGE 370x256

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες καθιερώθηκε να εορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου από το 1992, επειδή εκείνη την ημέρα η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ υιοθέτησε το Πρόγραμμα δράσης για τα ΑΜΕΑ. Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες δίνει την ευκαιρία στις κυβερνήσεις, στους οργανισμούς και στις κοινωνίες να εστιάσουν την προσοχή τους στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία.

Μέσα από βιωματικές δράσεις και την προσομοίωση, οι μαθητές  ,με κατανόηση και  σεβασμό ενημερώθηκαν και  ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα που αφορούν τα Άτομα με Αναπηρία.

Υλοποιήθηκαν μια σειρά από βιωματικές δράσεις μεταξύ των οποίων προσομοιώσεις κινητικής αναπηρίας και έλλειψης όρασης με χρήση  μπαστουνιού, και οι μαθητές προσπάθησαν να ζωγραφίσουν με το στόμα και με τα πόδια ,αφού ψάξανε πληροφορίες στο διαδίκτυο.

IMG 20221202 113531 COLLAGE 370x256