Σχόλια

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου Βάρκιζας ιδρύθηκε το 2015 και από τότε βοηθάει στη βελτίωση της σχολικής ζωής των μαθητών σε συνεργασία με τις νηπιαγωγούς.

Το Δ. Σ. του Συλλόγου προκύπτει από αρχαιρεσίες (εκλογές), οι οποίες διεξάγονται ανά δύο χρόνια, μετά από πραγματοποίηση γενικής συνέλευσης των γονέων.

Στα χρόνια λειτουργίας του, ο Σύλλογος έχει ενισχύσει τη σχολική μας ζωή, αξιοποιώντας χρήματα από τις συνδρομές των μελών, δωρεές αλλά και χορηγίες:

• προβαίνοντας στην αγορά χρήσιμου υλικοτεχνικού εξοπλισμού (ηχοσύστημα, προβολικό μηχάνημα/projector, κουρτίνες, άθραυστοι ολόσωμοι καθρέπτες κ.α.)
  • παρέχοντας παιδαγωγικό υλικό (μεγάλα κουκλόσπιτα, αφρώδη τουβλάκια για τις γωνιές του οικοδομικού υλικού, αγορά βιβλίων ετησίως για τον εμπλουτισμό της δανειστικής βιβλιοθήκης)
  • συνδιοργανώνοντας δράσεις και εκδηλώσεις στο χώρο του νηπιαγωγείου (υλοποίηση κάθε Δεκέμβρη του προγράμματος «Αστέρι της ευχής» του οργανισμού εκπλήρωσης ευχών Make a wish και κάθε Πάσχα την στήριξη της Μ.Κ.Ο. “Χαμόγελο του παιδιού”, κάλυψη εξόδων μουσικοκινητικής παράστασης,  εξ ολοκλήρου οργάνωση των επισκέψεων του Άι-Βασίλη στο νηπιαγωγείο με μοίρασμα δώρων, αγορά των δώρων που δίνονται στα παιδιά στην κοπή της βασιλόπιτας, εφοδιασμός και οργάνωση των κερασμάτων στις χριστουγεννιάτικες και αποκριάτικες και καλοκαιρινές εκδηλώσεις, μέριμνα για τα αναμνηστικά αποχαιρετιστήρια δώρα που δίνονται σε όλους τους μαθητές στην καλοκαιρινή γιορτή)
  • οργανώνοντας την ετήσια αναμνηστική φωτογράφιση των μαθητών του νηπιαγωγείου, εντός του νηπιαγωγείου.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΓΟΝΕΩΝ:  sgknip.varkizasvaris@gmail.com