ΜOBILITIES(ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΕΣ) ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ERASMUS+ KA2.

3η ΔΙΑΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ: ΤΟΥΡΚΙΑ-IZMIR (GAZIEMIR)

Η τρίτη διακρατική συνάντηση πραγματοποιήθηκε  στη Σμύρνη της Τουρκίας  και συγκεκριμένα στη συνοικία GAZIEMIR στο νηπιαγωγείο  SABIHA GOKCEN ILKOKULU από 12/03/2018- 16/03/2018. Στη συνάντηση αυτή από Ελληνικής πλευράς συμμετείχαν οι 3 νηπιαγωγοί του νηπιαγωγείου Αυλωναρίου, Σαμουτιάν Μαργαρίτα, Τάτσιου Στέλλα, Τσιργιώτη  Ελένη. Μαζί τους ήταν και η  Σχολική Σύμβουλος 5ης Περιφέρειας Π. Α. κα Μπαλάση Δέσποινα.

Η αντζέντα της επίσκεψης περιλάμβανε ποικιλία δραστηριοτήτων:

*ξενάγηση στο εκπαιδευτικό  συγκρότημα που ανήκει το νηπιαγωγείο και γνωριμία με το Διευθυντή και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

*υποδοχή από τα παιδιά με παραδοσιακούς χορούς και άλλα δρώμενα .

*επίσκεψη στη Δ/νση Προσχολικής Εκπαίδευσης και πληροφόρηση για το Εκπαιδευτικό σύστημα .

*επίσκεψη στο Δημαρχείο της συνοικίας GAZIEMIR.

*σεμινάριο για την Παρασκευή ενός healthy lunch box.

*σύσκεψη για την πορεία του προγράμματος.

*Ξενάγηση στην πόλη και τις γύρω περιοχές με μεγάλο ιστορικό, πολιτιστικό και περιβαλλοντικό ενδιαφέρον

( Έφεσος,  Τσεσμέ,  Αλάτσατα,  Παμούκαλε).