ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΣΤΕΓΑΖΟΜΕΝΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ – ΑΣΤΕΡΑΚΙ ΜΟΥ ΛΑΜΠΡΟ

Το Συστεγαζόμενο Νηπιαγωγείο Αστεράκι μου Λαμπρό είναι ένα ιδιωτικό σχολείο το οποίο βρίσκεται στην οδό Πεντέλης 38 στο Παλαιό Φάληρο. Πρόκειται για ένα οίκημα με αύλειο χώρο διαμορφωμένο κατάλληλα για τις ανάγκες των μικρών μας μαθητών. Διοικητικά υπάγεται στην Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Δ’ Αθήνας.

Το προσωπικό αποτελείται από τη Νόμιμη εκπρόσωπο που είναι και εκπαιδευτικός και την προϊσταμένη -νηπιαγωγό.

Πρόκειται για ένα τριώροφο κτίσμα στο οποίο συστεγάζεται και ο ομώνυμος παιδικός σταθμός με πολύ καλή εικόνα και λειτουργικότητα και καλά αεριζόμενους και φωτεινούς χώρους. Έχει μία είσοδο όπου εκεί βρίσκεται και ο αύλειος χώρος. Δεξιά και αριστερά του αύλειου χώρου υπάρχουν φυτά και δέντρα. Η αυλή του Νηπιαγωγείου είναι γεμάτη παιχνίδια. Πρόσφατα έγινε ανακαίνιση του αύλειου χώρου με αλλαγή του χλοοτάπητα. Επίσης, βάφτηκαν ο φράχτης και η εξωτερική μεριά του τοίχου με λαμπερά και έντονα χρώματα, φωτίζοντας τον χώρο και καλωσορίζοντας τους μικρούς μας μαθητές. Στους εξωτερικούς και εσωτερικούς τοιχους υπάρχουν τοιχογραφίες καθιστώντας τον χώρο πολύχρωμο και χαρούμενο.

Το τρέχον σχολικό έτος 2021-2022 το νηπιαγωγείο φιλοξένησε 15νήπια και προνήπια.

Η εκπαιδευτικός του νηπιαγωγείου είναι μία και μοιράζεται το διδακτικό πρόγραμμα με τη δασκάλα των αγγλικών του θεατρικού παιχνιδιού , της Μουσικοκινητικής αγωγής , ενώ γίνεται και μάθημα γυμναστικής.

Το προσωπικό είναι άρτια καταρτισμένο, διαθέτει επάρκεια ψηφιακών δεξιοτήτων και προσφέρει στους μαθητές του ανεξαρτήτως φυλής ή εθνικότητας ίσες ευκαιρίες για ποιοτική εκπαίδευση με στόχο την ολόπλευρη ανάπτυξή τους και ομαλή κοινωνικοποίησή τους, ώστε να είναι προετοιμασμένοι να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις της κοινωνίας του αύριο όπου πρόκειται να ζήσουν.

Στόχος μας είναι να δημιουργούμε πρωτότυπο εκπαιδευτικό υλικό στα παιδιά ώστε να τους κεντρίσουμε το ενδιαφέρον και να τους δημιουργήσουμε εσωτερικά κίνητρα για μάθηση. Μέσα από την διαθεματικότητα οργανώνουμε δραστηριότητες με στόχο την ολιστική προσέγγιση της γνώσης με γνώμονα τα ενδιαφέροντα, τις ήδη αποκτηθείσες εμπειρίες και τις ιδιαιτερότητες στην μάθηση κάθε παιδιού. Το τμήμα του νηπιαγωγείου έχει ηλικίες νηπίων και προ νηπίων  οπότε διαμορφώνεται το παιδαγωγικό υλικό εξατομικευμένα ανάλογα με τις δεξιότητες τους.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου

Υποσελίδες