Αφού παραλάβαμε μερικά ακόμα όμορφα βιβλία ,δωρεά των γονέων με σκοπό την υποστήριξη της δράσης του σχολείου μας που αφορά τον εμπλουτισμό της βιβλιοθήκης και την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας, ξεκινήσαμε το ταξίδι μας στο μαγικό κόσμο του βιβλίου.
Όλοι μαζί με κέφι και ενθουσιασμό ξεκινήσαμε την οργάνωση της γωνιάς της βιβλιοθήκης. Αφού διαλέξαμε τους τίτλους βιβλίων, που θα μας συντροφεύουν στα αναγνωστικά μας ταξίδια, τα αριθμήσαμε για να μπορούμε να βρίσκουμε τη σωστή τους θέση και αντιστοιχίζοντας τους αριθμούς, τα τοποθετήσαμε στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας.
Με αφορμή το αγαπημένο βιβλίο της Βασιλικής Κάργα, με τίτλο “Το βιβλίο που δεν ήθελε να διαβαστεί”, μιλήσαμε για τα συναισθήματα και τους φόβους του βιβλίου της ιστορίας μας.
Τι θέλει άραγε ένα βιβλίο για να είναι ευτυχισμένο;
Να μην το σκίζουμε, να μην το λερώνουμε, να μη γράφουμε επάνω του, να το πιάνουμε με χέρια καθαρά.
Στη συνέχεια μιλήσαμε για τους κανόνες σωστής χρήσης των βιβλίων και αφού συμφωνήσαμε όλοι να τους σεβόμαστε και να τους τηρούμε, τους τοποθετήσαμε στη γωνιά της βιβλιοθήκης για να τους θυμόμαστε.
Αποτυπώσαμε σε φύλλο εργασίας τους δικούς μας φόβους εάν είμασταν βιβλία..
Φτιάξαμε και εμείς το δικό μας «ευτυχισμένο βιβλίο», που ανοίγοντας το μας θυμίζει τι πρέπει να κάνουμε για να γίνει φίλος μας και να είναι ευτυχισμένο.
Χρησιμοποιώντας απλές πάνινες τσάντες και ειδικούς μαρκαδόρους, το κάθε παιδί έφτιαξε τη δική του μοναδική και ξεχωριστή τσάντα με υπέροχα χρώματα, για να μεταφέρει με ασφάλεια τα βιβλία της δανειστικής βιβλιοθήκης.
Μικροί καλλιτέχνες…μεγάλα έργα!!!
Και η μεγάλη στιγμή έφτασε…
Αφού τοποθετήσαμε με προσοχή μέσα στη τσάντα μας το βιβλίο που επιλέξαμε, το φύλλο καταγραφής εντυπώσεων, τους κανόνες χρήσης των βιβλίων αλλά και τις οδηγίες προς τους γονείς ,αναχωρήσαμε με καμάρι…
Καλά αναγνωστικά ταξίδια παιδιά…
Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς για την βοήθεια τους και την έμπρακτη στήριξη τους στις δράσεις του σχολείου μας!!!