Πρόληψη Ατυχημάτων στο Σπίτι

ΜΕΡΟΣ 4:

Στα πλαίσια της Δράσης πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Νηπιαγωγείου μας εκπαιδευτική ενημέρωση με θέμα “Πρώτες Βοήθειες”. Η εκπαιδεύτρια του Σώματος Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, κα. Τζένη Παππά, επισκέφτηκε το σχολείο μας, με σκοπό να ενημερώσει τους γονείς των μαθητών μας για την σπουδαιότητα της παροχής Πρώτων Βοηθειών. Απάντησε σε όλες τις απορίες μας και μας έδειξε βασικές ενέργειες σε περίπτωση εγκαύματος, πνιγμονής, τραυματισμού και καρδιακής ανακοπής (ΚΑΡΠΑ). Η ενημέρωση διήρκεσε δύο ώρες και ήταν όλα τόσο ενδιαφέροντα, ώστε αποφασίσαμε να ανανεώσουμε το ραντεβού μας για τη νέα σχολική χρονιά!

IMG 9178  IMG 9182

IMG 9185  IMG 9181

IMG 9187  IMG 9188

◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊

Την ενημέρωση στους μαθητές μας ανέλαβε η νοσηλεύτρια του Νηπιαγωγείου μας, κα. Ζωή.  Αφού μας έδειξε τι πρέπει να περιέχει το φαρμακείο έκτακτης ανάγκης, προσκάλεσε τα παιδιά να γίνουν «βοηθοί» της και να φροντίσουν τους φίλους τους. Έτσι λοιπόν οι μικροί μας νοσηλευτές εκπαιδεύτηκαν στα παρακάτω:

• περιποίηση απλού τραύματος
  • ρινορραγία
  • έγκαυμα
  • πλύση οφθαλμού για απομάκρυνση ξένου σώματος.

IMG 9457      IMG 9459

IMG 9458         IMG 9453

IMG 9456

Και όπως πάντα, η δραστηριότητα μας έκλεισε με μία έκπληξη. Τα παιδιά άκουσαν με το στηθοσκόπιο την καρδιά τους, κάτι που τα ενθουσίασε ιδιαίτερα!

IMG 9471   IMG 9472

◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊◊

Επιστέγασμα της Δράσης μας ήταν η εξασφάλιση δωρεάς Αυτόματου Φορητού Απινιδωτή στην Κοινότητα Ασίνης.

Μία πράξη Εθελοντισμού και προσφοράς στο συνάνθρωπο, που συμβάλλει καθοριστικά στη διαφύλαξη της υγείας των πολιτών.

Παρακάτω ακολουθούν σύνδεσμοι από την εκδήλωση παράδοσης του απινιδωτή.

IMG 3085 IMG 3089 IMG 3095