Επαναλειτουργία σχολικών μονάδων

Αγαπητοί γονείς,

Επαναλειτουργία των Νηπιαγωγείων  ξεκινά από τη Δευτέρα 01/06/2020 έως και την Παρασκευή 26/06/2020.

Σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις

• Παιδιά που ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου ή νοσούν ή συγκατοικούν με αυτές ή είναι άρρωστα ΔΕΝ ΠΡΟΣΈΡΧΟΝΤΑΙ  ΣΤΟ  ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΊΟ
  • Οι γονείς θερμομετρούν τα παιδιά και ελέγχουν για ενδεχόμενη εμφάνιση συμπτωμάτων πριν την αναχώρηση από το σπίτι
  • Συχνότερα συμπτώματα της λοίμωξης Covid-19 είναι:

Πυρετός

Βήχας

Λαχάνιασμα ή δυσκολία στην αναπνοή

Κρυάδες

Ρίγος (τρέμουλο)

Μυαλγίες

Πονοκέφαλος

Πονόλαιμος

Ξαφνική απώλεια γεύσης ή όσφρησης

• H αίθουσα του Νηπιαγωγείου έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε να μεγιστοποιείται η απόσταση μεταξύ των μαθητών, δηλαδή δύο παιδιά ανά τραπεζάκι. .
  • Στην τάξη μας υπάρχει αντισηπτικό , αλλά τα παιδιά μπορούν να έχουν μαζί τους αντισηπτικά μαντηλάκια ή αντισηπτικό υγρό.
  • Τα παιδιά θα πλένουν τα χέρια:

Με την είσοδο στην τάξη του νηπιαγωγείου

Πριν το φαγητό

Μετά την τουαλέτα

Μετά το παιχνίδι στην αυλή

Καλό θα είναι  οι πετσέτες των παιδιών να αλλάζουν καθημερινά.

Στο Νηπιαγωγείο θα γίνεται τακτικός καθαρισμός των παιχνιδιών και των αντικειμένων με αλκοολούχο διάλυμα.  Όσα δεν πλένονται και δεν απολυμαίνονται δεν θα δίνονται στα παιδιά.

• Η χρήση μάσκας για τους εκπαιδευτικούς είναι προαιρετική.
  • Τα παιδιά δεν φορούν μάσκες.
  • Απολύμανση με ψεκασμό δεν ενδείκνυται σύμφωνα με τις οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας
  • Διατίθεται περισσότερος χρόνος για  διάλειμμα που δεν θα είναι κοινός με τους μαθητές του Δημοτικού σχολείου.
  • Σταδιακά και τηρώντας τις αποστάσεις θα γίνεται η έξοδος των παιδιών στο προαύλιο και η είσοδός τους στην τάξη.
  • Επειδή είμαστε στον Ιούνιο και η ηλιοφάνεια είναι έντονη   είναι απαραίτητη η χρήση καπέλου στην αυλή.
  • Σε περίπτωση ύποπτου  κρούσματος, θα ειδοποιηθεί ο γονέας του συγκεκριμένου μαθητή/τριας, ώστε να έρθει να παραλάβει άμεσα από το σχολείο το μαθητή/τρια.

Προσέλευση και αποχώρηση μαθητών

• Τα παιδιά θα παραλαμβάνονται 8.15-8.30 στην είσοδο του προαυλίου
  • Στο σημείο αυτό, είναι απαραίτητη και η δική σας συνεργασία ως γονείς, ώστε τα νήπια να προσέρχονται στην ώρα τους στο σχολείο (όχι νωρίτερα από τις 8.15, αλλά ούτε μετά τις 8:30 ). Επίσης, θα πρέπει να συμβάλλετε, ώστε να αποφεύγεται ο συνωστισμός κατά την προσέλευση και αποχώρηση των νηπίων, διατηρώντας την απαιτούμενη απόσταση από την είσοδο του σχολείου.
  • Η αποχώρηση των μαθητών/τριών (13:00  )

Οι γονείς θα περιμένουν τα παιδιά τους σε αρκετή απόσταση από την είσοδο και κρατώντας και αυτοί τις αποστάσεις μεταξύ τους.

• Η είσοδος των γονέων δεν επιτρέπεται στο προαύλιο
  • Για οποιοδήποτε λόγο η επικοινωνία των γονέων με τη νηπιαγωγό θα γίνεται:
  • τηλεφωνικά στο τηλ. 2233091360
  • μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου mail@nip-arkits.fth.sch.gr
  • μέσω της ιστοσελίδας  https://blogs.sch.gr/niparkitsfth/

Εύχομαι σε όλους υγεία !