Διάχυση του έργου eTwinning “The way to sustainability – Ο δρόμος προς τη βιωσιμότητα” στους γονείς

Με τη λήξη του σχολικού έτους ολοκληρώθηκε και η συμμετοχή του Νηπιαγωγείου Αρκεσίνης  στο συνεργατικό έργο etwinning, με θέμα: “The way to sustainability – Ο δρόμος προς τη βιωσιμότητα”

Στο έργο συμμετείχαν 11 εκπαιδευτικοί από τις χώρες Ελλάδα (6), Πορτογαλία (1), Λετονία (1), Λιθουανία (1), Τουρκία (1), Τυνησία (1) και Τουρκία (1).

Η βιωσιμότητα είναι ουσιαστική για τη διασφάλιση ενός υγιούς και περιβαλλοντικά φιλικού πλανήτη.

Ο βασικός στόχος ήταν η κατανόηση των παιδιών της σχέσης ανάμεσα στο φυσικό περιβάλλον και την ποιότητα ζωής, καθώς και η ευαισθητοποίησή τους για τον ρόλο που έχουν στην προστασία του περιβάλλοντος. Μέσω των δράσεων που υλοποιήθηκαν, στόχος μας ήταν και η αλλαγή στη συμπεριφορά των μαθητών, των οικογενειών και ορισμένων θεσμών της τοπικής κοινότητας, προς μια πιο αειφόρο κατεύθυνση.

Στον σύνδεσμο που ακολουθεί παρουσιάζεται συνοπτικά το έργο etwinning

Υπεύθυνη νηπιαγωγός: Φωτεινή Μπαλάφα

etwinning logo 656x369 stigmiotypo othonis 5728 removebg preview 2 0