Με τη λήξη του σχολικού έτους ολοκληρώθηκε και η συμμετοχή του Νηπιαγωγείου Αρκεσίνης στο συνεργατικό έργο etwinning, με θέμα: “The way to sustainability – Ο δρόμος προς τη βιωσιμότητα”
Στο έργο συμμετείχαν 11 εκπαιδευτικοί από τις χώρες Ελλάδα (6), Πορτογαλία (1), Λετονία (1), Λιθουανία (1), Τουρκία (1), Τυνησία (1) και Τουρκία (1).
Η βιωσιμότητα είναι ουσιαστική για τη διασφάλιση ενός υγιούς και περιβαλλοντικά φιλικού πλανήτη.
Ο βασικός στόχος ήταν η κατανόηση των παιδιών της σχέσης ανάμεσα στο φυσικό περιβάλλον και την ποιότητα ζωής, καθώς και η ευαισθητοποίησή τους για τον ρόλο που έχουν στην προστασία του περιβάλλοντος. Μέσω των δράσεων που υλοποιήθηκαν, στόχος μας ήταν και η αλλαγή στη συμπεριφορά των μαθητών, των οικογενειών και ορισμένων θεσμών της τοπικής κοινότητας, προς μια πιο αειφόρο κατεύθυνση.
Στον σύνδεσμο που ακολουθεί παρουσιάζεται συνοπτικά το έργο etwinning
https://sway.cloud.microsoft/zIm1FI4g3PGFbGx6?ref=Link
Υπεύθυνη νηπιαγωγός: Φωτεινή Μπαλάφα