«Η Μαγεία της Φυσικής συναντά την Μαγεία του Εγκεφάλου»

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Πατρών και το Δήμο Αμοργού πραγματοποίησε μια ξεχωριστή εκπαιδευτική δράση σε όλα τα σχολεία του νησιού το διάστημα 9-12 Μαΐου.

Στόχος του εκπαιδευτικού προγράμματος ήταν να ενισχυθεί στους μαθητές η κριτική σκέψη και να αποκαλυφθεί ο επιστημονικός τρόπος εργασίας. Η φετινή δράση της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών στην Αμοργό  εντάσσεται στο πλαίσιο εκδηλώσεων της Brain Awareness Week 2023 (Εβδομάδα Ενημέρωσης για τον Εγκέφαλο) η οποία είναι μια Διεθνής δράση που έχει στόχο την ενημέρωση μαθητών και ευρέος κοινού για τις λειτουργίες του Εγκεφάλου και πραγματοποιείται σε ετήσια βάση. Καθώς και στο πλαίσιο των δράσεων της “Βραδιάς του Ερευνητή 2023″, όπου ερευνητές πηγαίνουν στα σχολεία και συναντούν παιδιά για να δείξουν τα θαύματα της επιστήμης.

Το Νηπιαγωγείο Αρκεσίνης συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και στη “Βραδιά του Ερευνητή 2023″ που υλοποιήθηκε στο Δημοτικό Σχολείο Αρκεσίνης, την Παρασκευή, 12 Μαΐου 2023.

Υπεύθυνη Νηπιαγωγός: Φωτεινή Μπαλάφα

πειράματα βεβαίωση συμμετοχής στα πειράματα