Προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων 2022-2023
Με θέμα την “Ενέργεια”, υλοποιήθηκαν την τρέχουσα σχολική χρονιά στο Νηπιαγωγείο Αρκεσίνης τρία σχολικά προγράμματα δραστηριοτήτων -περιβαλλοντικό, πολιτιστικό και αγωγής υγείας- μέσω της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων, με θέματα:
- “Η πράσινη βαλίτσα της κυρίας Ενέργειας” (περιβαλλοντικό)
- “Η χρονογραμμή της κυρίας Ενέργειας” (πολιτιστικό)
- “Οι υγιείς συνήθειες, η ενέργειά μου” (πρόγραμμα αγωγής υγείας)
Σκοπός της υλοποίησης των προγραμμάτων ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του μαθητικού δυναμικού σχετικά με την ύπαρξη και τη χρήση της ενέργειας στην καθημερινή μας ζωή από το παρελθόν έως σήμερα και τους τρόπους εξοικονόμησής της.
Υπεύθυνη Νηπιαγωγός: Φωτεινή Μπαλάφα