Νηπιαγωγείο Απολλωνίας Σίφνου

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές στα νηπιαγωγεία θα γίνουν                   15-30 Μάιου για τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2015 και 2016.

Οι γονείς που θέλουν να κάνουν εγγραφή μαθητή/τριας για πρώτη               φορά στο νηπιαγωγείο θα πρέπει να την κάνουν ηλεκτρονικά στο:

https://proti-eggrafi.services.gov.gr/  (σύμφωνα με το φεκ 1767/β/8-5-2020)

Μπαίνετε  στη σελίδα του gov.gr και συνδέεστε με τους κωδικούς  του        taxisnet.

Πατώντας πάνω στη «πρώτη εγγραφή» πρέπει να συμπληρώσετε όλα τα στοιχεία που ζητούνται και χρειάζονται.

Θα σας ζητηθεί σε ψηφιακή μορφή (σκαναρισμένο) αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας, από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση μόνιμη κατοικίας σας (μόνιμη κατοικία θεωρείται  η πραγματική κατοικία του νηπίου) . Δεκτά γίνονται  μόνο λογαριασμοί ΔΕΚΟ, συμβόλαιο κατοικίας και οποιοδήποτε άλλο δημόσιο έγγραφο.

Στα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου Απολλωνίας (σύμφωνα με  έγγραφο του δήμου Σίφνου 1622/06-05-2019) υπάγονται οι παρακάτω οικισμοί : Απολλωνία- Καταβατή – Ελεήμονας – Εξάμπελα – Κάτω Πετάλι – Καμάρες(δεν περιλαμβάνονται η Αγία Μαρίνα και η Αγία Άννα) – Κάστρο – Βαθύ – Φάρος – Χρυσοπηγή – Πλατύς Γιαλός.

Σε περίπτωση εγγραφής στο ολοήμερο τμήμα χρειάζονται βεβαιώσεις εργασίας και από τους δυο γονείς ή κάρτα ανεργίας.

Για τους αλλοδαπούς μαθητές χρειάζεται επίσης ληξιαρχική πράξη γέννησης επίσημα μεταφρασμένη στα ελληνικά.

Για τους μαθητές που πρόκειται  να θα φοιτήσουν στην α’ τάξη του Δημοτικού σχολείου, σας ενημερώνουμε ότι θα στείλουμε εμείς τις απαιτούμενες βεβαιώσεις των παιδιών.

Τηλέφωνο: 2284032208

Mail: mail@nip-apollon.kyk.sch.gr

Ώρες επικοινωνίας: 10.00π.μ έως 12.00π.μ

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση μπορείτε να επικοινωνείτε με το νηπιαγωγείο μας.