“Απλά … Περιβαλλοντικά”

Συγγραφέας: nipapadim | Κατηγορία ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ | , στις 18-06-2017

"Απλά ... Περιβαλλοντικά"

“Απλά … Περιβαλλοντικά”

Το πρόγραμμα “Απλά … Περιβαλλοντικά” εντάσσεται στα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ξάνθης και συμμετέχουν σε αυτό οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄ τάξης (Σχ. έτος 2016 – 2017) του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μύκης.

Μέσα από το πρόγραμμα “Απλά … Περιβαλλοντικά” προσπαθήσαμε να εξοικειωθούμε με όρους και έννοιες σχετικές με το περιβάλλον αλλά και με την ανακύκλωση.

Στα πλαίσια του προγράμματος “Απλά … Περιβαλλοντικά” γράφτηκε και το παραμύθι «Κούλα, Κούλα η Πλαστικοσακούλα», το οποίο  διακρίθηκε στον «Διαγωνισμό Συγγραφής Περιβαλλοντικής Ιστορίας», που διοργανώθηκε στο πλαίσιο του Δικτύου ΠΕ «Φύση χωρίς Σκουπίδια» της Ελληνικής Εταιρίας Προστασίας της Φύσης λαμβάνοντας Βραβείο Προαγωγής Ανθρώπινων Αξιών και Παρότρυνσης σε δράση για το Περιβάλλον.

Διαβάστε τη συνέχεια εδώ