Πρώτη μέρα στο Νηπιαγωγείο – Ενημέρωση γονέων

Αγαπητοί γονείς,

Σας καλωσορίζουμε στο Νηπιαγωγείο μας!

Η φετινή σχολική χρονιά είναι πολύ διαφορετική από όλες τις προηγούμενες, λόγω της πανδημίας και των ειδικών συνθηκών στις οποίες θα πρέπει να προσαρμοστούμε όλοι.

• Είναι βασικό τα παιδιά μας να είναι εκπαιδευμένα, έτσι ώστε να αυτοεξυπηρετούνται (τουαλέτα, φαγητό, ντύσιμο).Σε περίπτωση που κάποιο παιδάκι δυσκολεύεται το ενθαρρύνετε να το κατακτήσει.
  • Τα ρούχα των παιδιών θα πρέπει να είναι άνετα, όπως για παράδειγμα βαμβακερές φόρμες και όχι παντελόνια με κουμπιά και τιράντες που δεν μπορεί να διαχειριστούν, παπούτσια με χριτς χρατς ή φερμουάρ και όχι κορδόνια.

Σύμφωνα με τις νέες οδηγίες του ΕΟΔΥ θα πρέπει κάθε πρωί να κάνετε θερμομέτρηση του παιδιού σας, έτσι ώστε αν παρουσιάσει δέκατα ή πυρετό να παραμείνει στο σπίτι.

Επίσης αν κάποιο μέλος της οικογένειας παρουσιάζει ύποπτα συμπτώματα, θα πρέπει προληπτικά και πάλι να παραμείνει στο σπίτι.

• Τι θα έχει μέσα στην τσάντα του

α) Ατομικό παγουρίνο με νερό

β) Πετσετούλα φαγητού

γ} Δεκατιανό κάτι υγιεινό (π.χ τοστ, φρούτο, γιαουρτάκι, κουλούρι κλπ., όχι όμως γάλα ή χυμό)

δ) Αντισηπτικά μαντηλάκια

ε) 2-3 μάσκες σε σακουλάκια

στ) Μία αλλαξιά ρούχα και μια σακούλα.

Επιπλέον για το Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα

Μεταλλικό μπολ με καπάκι( για κανονικό φούρνο κουζίνας) με το μεσημεριανό φαγητό.

Το φαγητό για το Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα θα πρέπει να είναι σε διαφορετική τσάντα.

Το φαγητό θα το φέρνετε το πρωί.

• Σεντονάκια κούνιας, μαξιλαράκι.

• Γράψτε σε κάθε προσωπικό αντικείμενο το όνομα του παιδιού με ανεξίτηλο μαρκαδόρο.
  • Ενθαρρύνετε το παιδί να οργανώνει και να τακτοποιεί μόνο του τα προσωπικά πράγματά του.

• Προσέλευση και αποχώρηση

Η προσέλευση γίνεται από

• 7.45-8.30 για τα παιδιά που παρακολουθούν την Πρόωρη Υποδοχή
  • 8:15 έως 8:30 τα υπόλοιπα παιδιά.

Τα παιδιά θα παραλαμβάνει η νηπιαγωγός στην είσοδο του Νηπιαγωγείου.

Στις 8:30 η πόρτα κλειδώνει.

Η αποχώρηση του Υποχρεωτικού θα γίνεται στις 13.00 ακριβώς

Η αποχώρηση για το Προαιρετικό Ολοήμερο στις 16.00 ακριβώς.

Παρακαλούμε να τηρείτε τις ώρες προσέλευσης και αποχώρησης προκειμένου να μην διαταράσσεται το Πρόγραμμα της τάξης και η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.

Οι δύο πρώτες εβδομάδες έχουν χαρακτηριστεί από το ΥΠΑΙΘ ως εβδομάδες προσαρμογής. Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιο παιδί δυσκολεύεται και αντιδρά έντονα κατά την παραμονή του στο Νηπιαγωγείο, μπορεί να αποχωρήσει νωρίτερα κατόπιν τηλεφωνήματος.

• Από φέτος το Υπουργείο Παιδείας εισήγαγε την υποχρεωτική χρήση μάσκας στο Νηπιαγωγείο (για ενήλικες και νήπια),

επομένως η είσοδος του παιδιού στον κλειστό σχολικό χώρο θα γίνεται με μάσκα.

Θα γίνουν αρκετές ασκήσεις και συστηματική εκπαίδευση για την εξοικείωση των παιδιών με αυτό γι’ αυτό μην αγχώνεστε.

Επικοινωνία μαζί μας:

1)    Τηλέφωνο: 2732082740

2)    E mail: mail@nip-papad.lak.sch.gr

3)    Ιστοσελίδα:  https://blogs.sch.gr/nipapad

Είμαστε πάντα στην διάθεσή σας να συζητήσουμε οτιδήποτε σας απασχολεί.

Σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά  !!!

Οι Νηπιαγωγοί