Πως θα λειτουργήσουμε από 1/6/2020

Παρασκευή 29 Μαΐου 2020.

Καλημέρα σας! Λαμβάνοντας υπόψη το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο και όλα τα μέτρα προφύλαξης που πρέπει να ληφθούν για την αποφυγή μετάδοσης του Κορωνοϊού , το Σχολείο μας από την Δευτέρα θα τηρεί όλους τους προβλεπόμενους κανόνες Υγιεινής και λοιπών μέτρων που συστήνει υποχρεωτικά το Υπουργείο Παιδείας και ο Ε.Ο.Δ.Υ και θα λειτουργήσει με τα εξής 2 υποτμήματα παιδιών (8 και 8) τα οποία έχουν χωριστεί καθαρά αλφαβητικά για να αποφευχθούν οι όποιες παρεξηγήσεις!

1ο Υποτμήμα:

Οι μαθητές: 1) Διονύσιος Θεοδόσης – Γεωργιλάς 2) Σπυρίδων Θεοδόσης – Λάζαρος 3) Διονύσιος Καμπιώτης 4) Δημήτριος Καρατζάς 5) Διονύσιος Μποζίκης 6) Αντονέλα Μολλάι 7) Έλιος Ντότσι 8) Γεράσιμος Παγανόπουλος

Το οποίο θα προσέρθει τις εξής ημερομηνίες (εναλλάξ) : 1, 3, 5, 10, 12, 16, 18,22, 24, 26 Ιουνίου 2020

2ο Υποτμήμα:

• Μαξιμιλιάν Σιμόν 2) Διονύσιος Σπίνος 3) Αναστάσιος – Διονύσιος Στρουμπάκος 4) Αικατερίνη Τσουκαλά 5) Αναστασία Τσουκαλά 6) Ιωάννης Τσουκαλάς 7) Μιχαήλ Τσουκαλάς 8) Αριάν Χατζιράι

Το οποίο θα έρθει τις εξής ημερομηνίες: 2, 4, 9,11, 15, 17, 19, 23, 25 Ιουνίου 2020

Τα παιδιά πρέπει να έχουν στην τσάντα τους : νερό, κολατσιό, μωρομάντηλα, μία αλλαξιά ρούχα και ένα κουτί (πχ. από παπούτσια ) που θα βάλουν μέσα τα ατομικά τους αντικείμενα(μπογιές, μαρκαδόρους, πλαστελίνη, ψαλιδάκι, κόλλα). Απαγορεύονται οι μπάλες ,τα διάφορα παιχνίδια , θα υπάρχει αρκετή ώρα στην αυλή, και πρέπει οι γονείς να μετρούν τη θερμοκρασία των παιδιών τους καθημερινά για τυχόν πυρετό. Είναι πολύ δύσκολα όλα αυτά που ζητούνται να εφαρμοστούν επιτυχώς, αλλά με λίγη υπομονή, κατανόηση και συνεργασία μεταξύ των γονέων και της νηπιαγωγού, μπορούν όλα να γίνουν ευκολότερα κάπως, στις νέες συνθήκες που δημιουργούνται! Εξηγείστε στα παιδιά για τους νέους κανόνες , το πλύσιμο των χεριών, ότι δεν πρέπει να ακουμπάνε τα άλλα παιδιά, ούτε να μοιράζονται τα παιχνίδια τους, ότι βήχουμε στον αγκώνα μας και όχι πάνω στον άλλον. Εύχομαι καλή δύναμη σε όλους μας και καλή αρχή!