Υγιή Παιδιά-Υγιής Πλανήτης, Β’ μέρος

20221111 143039 20221111 145810 20221111 151436 20221114 152940 20221111 133158

Στη συνέχεια του εργαστηρίου μας και αυτή την εβδομάδα ασχοληθήκαμε ξανά με τις υγιεινές επιλογές που μπορούμε να κάνουμε στη διατροφή μας. Ξεχωρίσαμε τις συσκευασίες των προϊόντων που είχαμε μαζέψει την προηγούμενη εβδομάδα και τις ξεχωρίσαμε σε δύο κατηγορίες, τις υγιεινές και τις ανθυγιεινές τροφές.

Οι μικροί μας μαθητές,  ξεχώρισαν με ευκολία τις συσκευασίες στις κατηγορίες που ταίριαζαν και έκαναν και πολλά σχόλια σχετικά με τα τρόφιμα εκείνα που είναι καλύτερα για το σώμα μας. Τα σχόλια τους μας χαροποίησαν, καθώς μας βοήθησαν να κατανοήσουμε σε ποιο βαθμό έχουν κατανοήσει τη λειτουργία του εργαστηρίου και επιπλέον, κατά πόσο τα ίδια τα παιδιά κάνουν καλύτερες διατροφικές επιλογές.

Στη συνέχεια προχωρήσαμε στην κατασκευή των δύο εκπροσώπων του εργαστηρίου μας: η κυρία Υγιεινούλα και η κυρία Ανθυγιεινή. Κατασκευασαμε με χαρτόνι το περίγραμμα των δύο γυναικείων μορφών και τις ντύσαμε με κομμάτια από τις συσκευασίες των προϊόντων μας. Η κυρία Υγιεινή ντύθηκε με φρούτα,  λαχανικά,  δημητριακά, κρέας και νερό, ενώ η κυρία Ανθυγιεινή ντύθηκε με περιτυλίγματα από σοκολάτες, γαριδάκια,  χυμούς και  fast food. Οι δύο εκπρόσωποι μας είναι σημαντικό σημείο αναφοράς για το εργαστήριο καθώς αποτελούν σημείο αναφοράς για τα παιδιά,  που τις συμβουλεύονται για τις υγιεινές προτάσεις διατροφής,  συγκρίνουν τον εαυτό τους με εκείνες και παραδειγματίζονται να επιλέγουν καλύτερες τροφές.

Μαζί με το φυλλάδιο μας σχετικά με τα χρώματα των λαχανικών και των φρούτων,  τα παιδιά συνέχισαν να επιλέγουν να τρώνε πιο υγιεινά. Τα συγκεκριμένα φυλλάδια μας βοήθησαν να επεξεργαστούμε το θέμα μας και  μέσω των Μαθηματικών.