Διάκριση του Νηπιαγωγείου Ανάληψης σε διαγωνισμό του Συμβουλίου της Ευρώπης

0

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΝΑΛΗΨΗΣ | Κατηγορία ΒΡΑΒΕΙΑ - ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ, ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ | , στις 17-11-2014

Το Δεκέμβριο του 2013 τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Ανάληψης σε συνεργασία με τα παιδιά του 4ου Νηπιαγωγείου Πειραιά συμμετείχαν στο Διαγωνισμό του Συμβουλίου της Ευρώπης «Democracy and Human Rights in School».

Από τις 322 συμμετοχές Ευρωπαϊκών σχολείων (Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) το ψηφιακό κόμικ που δημιούργησαν τα παιδιά, κατέλαβε την 4η θέση.

Σύμφωνα με την προκήρυξη του διαγωνισμού, οι δέκα κορυφαίες συμμετοχές θα αποτελούσαν πηγή έμπνευσης για τη δημιουργία υλικού (animation film) για την Εκπαίδευση για τη Δημοκρατική Ιδιότητα του Πολίτη και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα.
Το υλικό αυτό είναι πλέον διαθέσιμο.

Οι ταινίες κινουμένων σχεδίων που δημιουργήθηκαν αντανακλούν τις αντιλήψεις των παιδιών για τη δημοκρατία και τα ανθρώπινα δικαιώματα στο σχολείο και έχουν στόχο να μεταφράσουν με ένα χιουμοριστικό τρόπο κάποιες από τις βασικές αρχές της Χάρτας του Συμβουλίου της Ευρώπης για τη Δημοκρατική Αγωγή του Πολίτη και την Εκπαίδευση στα Ανθρώπινα Δικαιώματα (http://tinyurl.com/ovoaxyw).