6 Μαρτίου-Σχολικός Εκφοβισμός

Στα πλαίσια της υλοποίησης του προγράμματος κατά του σχολικού εκφοβισμού, στο σχολείο μας αναπτύχθηκαν οι πιο κάτω δραστηριότητες:

• Τα παιδιά παρακολούθησαν την αφήγηση των ιστοριών «Τα μπαλόνια της φιλίας» και «Η Μόνα σε καινούριο σχολείο», όπου τα παιδιά αντιλήφθηκαν την αξία της φιλίας καθώς και για το πώς νιώθει ένα παιδί που δέχεται «σχολικό εκφοβισμό».

τα μπαλόνια της φιλίας

«Τα μπαλόνια της φιλίας, η Μόνα στο καινούριο σχολείο»

• Τα παιδιά ζωγράφισαν ότι τους έκανε εντύπωση από τις ιστορίες που ακούσαμε.

1.2.

• Ήρθε στην τάξη μας μια καινούρια συμμαθήτρια, η Μόνα. Μιλήσαμε για τις συμπεριφορές που θα την έκαναν δυστυχισμένη και τις ζωγραφίσαμε.

3.4.5.

• Στη συνέχεια τσαλακώσαμε τη Μόνα σε συμβολισμό για το πώς νιώθει στην ψυχή της, με αυτές τις συμπεριφορές(τσαλακωμένη ψυχή).

6.7.

• Για να γιατρέψουμε την πληγωμένη Μόνα, αποφασίσαμε να ζωγραφίσουμε όμορφες πράξεις και χαρούμενες εικόνες που θα την έκαναν ευτυχισμένη.

8.9.

• Φτιάξαμε έναν πίνακα που θα μας βοηθήσει από εδώ και πέρα να μοιράζουμε χαμόγελα στο σχολείο.

10.11.

• Βρήκαμε τα «Υλικά για μια καλή φιλία» και θελήσαμε να τα καταγράψουμε γιατί… «Όταν έχεις φίλους … νομίζεις ότι έχεις θησαυρούς».

Υλικά για μια καλή φιλία

Μία σταγόνα αγκαλιά

Κι ένα γλυκό φιλάκι

Με αγάπη και χαρά