ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-22

Εγγραφές μαθητών/τριών στο Νηπιαγωγείο Αγίου Σύλλα για το σχολικό έτος 2021-22 από 1 έως 20 Μαρτίου 2021»

Λαμβάνοντας  υπόψη την περ. α της παρ. 4 του άρθρου 6, του ΠΔ 79/2017 (Α 109) όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 1 του άρθρου 44 του ν. 4777/2021 (Α 25) οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία Γενικής Παιδείας, για το σχολικό έτος 2021-2022 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2021. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, όπως τούτο ορίζεται στην παρ. 6 του άρθρου του ως άνω ΠΔ.

Στα  Νηπιαγωγεία εγγράφονται παιδιά που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών. Συγκεκριμένα, εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2021-22, μαθητές/τριες γεννημένοι/ες το 2016 και το 2017 .

Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής θα υποβάλλει ο γονέας/κηδεμόνας για το Νηπιαγωγείο που ανήκει, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας του σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

Παρακαλούμε τους ενδιαφερόμενους γονείς   μετά την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής να επικοινωνούν  με την Προϊσταμένη του σχολείου για ραντεβού στο τηλέφωνο  2810881584 και    να  προσέρχονται στο νηπιαγωγείο  μας    τηρώντας τα απαιτούμενα μέτρα  αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.)

Τα δικαιολογητικά που προσκομίζονται από τους γονείς μετά την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης  κατά την επίσκεψη τους  στη σχολική  μονάδα είναι :

• 1. .Αίτηση  εγγραφής
  • 2.Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (θα δοθεί από το νηπιαγωγείο αν δεν το έχετε εκτυπώσει).
  • 3.Βιβλιάριο Εμβολίων, του μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια
  • 4.Λογαριασμός  ΔΕΚΟ ή μισθωτήριο συμβόλαιο ή Εκκαθαριστικό Εφορίας από τα οποία φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας νηπίου
  • 5..Στοιχεία άλλου τέκνου/ων που φοιτούν στη συστεγαζόμενη σχολική μονάδα (Δημοτικό Σχολείο Αγίου Σύλλα)
  • 6. .Βεβαίωση από ΚΕΣΥ, ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, εφόσον υπάρχει, σε περιπτώσεις μαθητών/τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Δεν είναι προαπαιτούμενο.
  • Σε περιπτώσεις γονέων/κηδεμόνων που αδυνατούν να κάνουν χρήση της ηλεκτρονικής υπηρεσίας, η αίτηση μπορεί να γίνει με αυτοπρόσωπη παρουσία στο Νηπιαγωγείο (παρ 7 του άρθρου 2 της ΚΥΑ 53128/Δ1/2020 (Β ́ 1767) αφού προηγηθεί  τηλεφωνική επικοινωνία  με την Προϊσταμένη του νηπιαγωγείου στο τηλέφωνο 2810881584. Tο ίδιο ισχύει και για την κατάθεση δικαιολογητικών  μετά την ηλεκτρονική αίτηση. Πρέπει να γίνει τηλεφωνική επικοινωνία και ραντεβού στο σχολείο.
  • ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ:  ΕΓΓΡΑΦΕΣ 2021-22