Η Κυρά Καλή ,οι 12 μήνες και ο κύκλος του χρόνου (Β΄μέρος)

Μαρ 201917

Η Κυρά Καλή, οι 12 μήνες και ο κύκλος του χρόνου (Β΄μέρος)

Με αφορμή λοιπόν το παραμύθι της κυράς καλής ασχοληθήκαμε με τον κύκλο του χρόνου και την εναλλαγή των εποχών.Εποπτικό υλικό που χρησιμοποιήσαμε όταν δουλέψαμε τον κύκλο του χρόνου.(Το υλικό το πήραμε  από το διαδίκτυο).

Το φθινόπωρο είχε γίνει αναφορά στα χαρακτηριστικά της εποχής καθώς και όταν μπήκε ο χειμώνας.Θυμηθήκαμε πληροφορίες  και χαρακτηριστικά των εποχών και για άνοιξη, καλοκαίρι,με την βοήθεια του εποπτικού υλικού μας και των εμπειριών των παιδιών.

Δώσαμε 4 χαρακτηριστικές εικόνες από τις εποχές και τις αντίστοιχες λέξεις.Λόγω του ότι είχαν προηγηθεί οι δραστηριότητες με τις δοκιμασίες της κυρά κακής, κατάφεραν να τις  αντιστοιχίσουν χωρίς καμία δυσκολία.

Μοτίβο με τις εποχές

Έχουμε εκτυπώσει 4 χαρακτηριστικές εικόνες των εποχών αρκετές φορές.Ζητάμε από τα παιδιά να επιλέξουν μια εικόνα (όποια θέλουν ).Μας λένε ποιά εποχή δείχνει.Στη συνέχεια ζητάμε να βάλουν στη σειρά τις υπόλοιπες εικόνες εποχές (μοτίβο).

Το δέντρο των εποχών

Χρησιμοποιούμε το δέντρο των μαθηματικών και υλικό που ταιριάζει σε κάθε εποχή(φθινόπωρο-φύλλα,χειμώνας-χιονονιφάδες,άνοιξη -λουλούδια ,καλοκαίρι-κεράσια)

Ζωγραφίζουμε τις 4 εποχές.( φύλλο εξιολόγησης).Κάποιοι επηρεασμένοι από το σπίτι της κυρά κακής χρησιμοποιήσανε χρώματα για τις εποχές.

και το δέντρο των εποχών

Αρχικό γράμμα και λέξη

Αυτοσχέδια ποιήματα για φθινόπωρο και χειμώνα

Δραματοποίηση “οι 4 εποχές “

Προετοιμασία.Κόβουνε λωρίδες και γράφουνε τα ονόματα των μηνών -εποχών.Επιλέγουν τι θα κρατά ο κάθε μήνας και ποιό ρόλο  θα πάρουν.

Δραματοποίηση

Ακούγεται μουσική του Vivaldi (από 4 εποχές)

Μπαίνει το φθινόπωρο με τους μήνες :Σεπτέμβριο-Οκτώβριο-Νοέμβριο.Χορεύουν και ο κάθε μήνας μιλάει για τον εαυτό του.

Ακολουθεί ο χειμώνας με τον Δεκέμβριο-Ιανουάριο -Φεβρουάριο.Χορεύουν και ο κάθε μήνας μιλάει για τον εαυτό του.

Τέλος μας επισκέπτονται η άνοιξη -καλοκαίρι χωρίς τα παιδιά τους(λόγω έλλειψης μαθητών).Οι ίδιοι είπαν πως τα παιδιά τους αργούν να έρθουν ακόμα και μας μίλησαν για την εποχή τους

Στο τέλος χορεύουμε όλοι μαζί!!!

από κάτω από: ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ, ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Κυρά Καλή ,οι 12 μήνες και ο κύκλος του χρόνου (Β΄μέρος)

Μάρτιος 2019

Μάρτιος 2019