Επιστροφή στο σχολείο μας!!!

Ιούν 202020

Επιτέλους, μετά από τόσο καιρό τα σχολεία μας άνοιξαν !!! Υποδεχτήκαμε τους μαθητές μας  με πολύ αγάπη και ανυπομονησία.Ο Λίνος μας περίμενε στην είσοδο.Εεε!!! είχε κουραστεί 2,5 μήνες μόνος του στο σχολείο!!!

Λίγο μουδιασμένα, ίσως λίγο αμήχανα ήταν στην αρχή.Με νέους κανόνες,νέες συνήθειες…αναγκαίες όμως για την ασφαλειά μας.

Δεν το βάλαμε κάτω,προσαρμοστήκαμε γρήγορα.

Οι πρώτες μέρες πέρασαν όμορφα. Η τάξη μας άρχισε  να θυμίζει παλιές ημέρες και γέμισε με τραγούδια,παιγνίδια,χαμόγελα,αγκαλιές….εξ αποστάσεως…βεβαίως –βεβαίως!!!

Κάναμε και κάποιες εργασιούλες … μιας και προσπαθήσαμε να ολοκληρώσουμε τη θεματική ενότητα«μεγαλώνει ,μεγαλώνει το φυτό»που είχαμε ξεκινήσει με την εξ αποστάσεως εκπαίδεευση.

Ενδεικτικές  εργασίες:

Πείραμα:

Φυτέψαμε φακές σε 5 γλαστράκια και θέλουμε να παρατηρήσουμε την ανάπτυξή τους.Στο ένα όμως βάλαμε πετραδάκια αντί για χώμα.Το δεύτερο δε θα το ποτίζουμε,το τρίτο το βάλαμε  σε σκοτεινό σημείο (δεν θα έχει φως) ,το τέταρτο το κλείσαμε σε σακουλάκι (δεν θα έχει αέρα)και το τελευταίο θα φροντίζουμε κανονικά….και θα περιμένουμε τα αποτελέσματα.

Ετοιμάσαμε πίνακα καταγραφής ώστε να σημειώνουμε τα αποτελέσματα.

Φυτέψαμε υπέροχες φλόγες.

Μετρήσαμε πέταλα και βάλαμε στο λουλούδι όσα λέει κάθε φορά ο αριθμός.

Βάλαμε στη σειρά από το μικρότερο στο μεγαλύτερο ,παίξαμε με το δέντρο των μαθηματικών.

Φτιάξαμε μεγάλα λουλούδια.

Η Δέσποινα και ο Νίκος μας παρουσιάσανε τα φυτολόγια που είχανε φτιάξει.

Ήταν υπέροχα!!!

Ενδεικτικά φύλλα εργασίας που με αυτά ολοκληρώσαμε τη θεματική μας.

από κάτω από: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιστροφή στο σχολείο μας!!!

Ιούνιος 2020

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.