Εκπαιδευτική επίσκεψη στο αρτοποιείο

Απρ 201813

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο αρτοποιείο ”Γιολδάση”

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας ”το Πάσχα” ,πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στο αρτοποιείο ”Γιολδάση”,σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Ελεούσας.Μας υποδεχτήκανε, και με χαρά γνωρίσαμε τους χώρους.

Φορέσαμε όλοι τα απαραίτητα σκουφάκια και πήγαμε πίσω στα εργαστήρια. Είδαμε εκεί που φτιάχνουνε τα τσουρέκια,τα ψωμάκια και τα κουλούρια.

Μας δείξανε τα σιλό , τους χώρους που αποθηκεύουνε τόνους αλεύρι για τις παρασκευές τους.

Ήρθε η σειρά μας να φτιάξουμε κουλουράκια και να γίνουμε αρτοποιοί και ζαχαροπλάστες.

Μας ξεναγήσανε στο χώρο και μας κεράσανε τσουρέκι και κουλουράκια. Ευχαριστούμε πολύ την Κυρία Λαμπρινή που μας υποδέχτηκε με μεγάλη χαρά και μας έδειξε τόσα πράγματα.Αφού έφτιαξε ο καιρός καθήσαμε έξω και παίξαμε.Ήταν πολύ όμορφα και μας άρεσε που γνωρίσαμε φίλους από το νηπιαγωγείο Ελεούσας.

Μετά την επίσκεψη

Ρωτήσαμε τα παιδιά και μας είπαν τις εντυπώσεις τους.

Μου έκανε εντύπωση που κόβανε τη ζύμη,και την κάνανε γύρω-γύρω,τη στρίβανε και τη κάνανε τσουρέκι (Αρσένιος)

Το μεγάλο μηχάνημα(σιλό),που είχε μέσα το αλεύρι(ΚωνσταντίνοςΣ,Χρήστος Γείτ).

Με εντυπωσίασε που πήγαμε με το λεωφορείο.Μου άρεσε που πήραμε τη ζύμη και την κάναμε τσουρέκια και στο τέλος φάγαμε τα τσουρέκια που ψήσαμε (Δανάη)

Που φτιάξαμε κουλούρια(Γεωργία)

Με εντυπωσίασε αυτό που φουσκώνει τη ζύμη,το δοχείο το μεγάλο με το πανί από πάνω.(Παναγιώτης)

Μου άρεσε που μας δώσανε τσουρέκια και μπισκότα και μου άρεσε πως γύρναγε το ζυμάρι στο ζυμωτήριο.Μου άρεσε που βγήκε ο ήλιος(ΚωνσταντίνοςΖ)

Μου άρεσε που πήγαμε με το λεωφορείο και την Κυρία Βούλα και τα άλλα παιδάκια.Και που βγήκαμε στην παιδική χαρά (Σύλβια)

Βγήκε ο ήλιος και προλάβαμε και παίξαμε στην παιδική χαρά(Χριστίνα)

Είπαμε το τραγούδι του ήλιου.Ήλιε,ήλιε είσαι εδώ;(Παναγιώτης)

Ο ήλιος άκουσε την ευχή μας και βγήκε(Δανάη).

Ζωγραφίσαμε ότι μας έκανε εντύπωση.

Και πάλι θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την Κα Λαμπρινή που μας ξενάγησε στο φούρνο της και μας πρόσφερε τόσες λυχουδιές.

από κάτω από: ΠΑΣΧΑ, ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική επίσκεψη στο αρτοποιείο

Απρίλιος 2018

Απρίλιος 2018