ΕΙΡΗΝΗ ή ΠΟΛΕΜΟΣ;

Οκτ 201729

ΕΙΡΗΝΗ ή ΠΟΛΕΜΟΣ;

Είδαμε εικόνες πολέμου και ειρήνης ,τις περιγράψαμε,είπαμε τι μας κάνουν να νιώθουμε;χαρά,λύπη,χαμόγελο,φόβο…είδαμε πόλεις πως ήταν πριν τον πόλεμο και πως έγιναν μετά.

Διαβάσαμε  βιβλία με  μηνύματα ειρήνης.Όπως   το: ΄’Οταν οι καμπάνες σταμάτησαν τον πόλεμο΄΄ του Gianni Rodari.DSCN1400 DSCN1401 DSCN1402 DSCN1403 DSCN1404 DSCN1405 DSCN1407 DSCN1408 DSCN1409 DSCN1410 DSCN1411DSCN1406

Και την ΄΄ΕΙΡΗΝΗ΄΄του Αριστοφάνη(διασκευή για παιδιά της Σ.Ζαραμπούκα). Τέθηκαν οι προβληματισμοί:Τι συμβαίνει όταν έχουμε ειρήνη;Ποιά αγαθά απολαμβάνουμε στο σπίτι μας,στην οικογένειά μας,στο τραπέζι μας,στο σχολείο μας,στο χωριό μας,και στη γη μας;Και ποιές οι συνέπειες του πολέμου σε όλα τα παραπάνω;

Και να το αποτέλεσμα:

1η εικόναDSCN1497

Συνεργαστήκανε στη ζωγραφική και την παραγωγή κειμένου:Παναγιώτης και Γεωργία.

2η εικόναDSCN1500

Συνεργαστήκανε στη ζωγραφική και την παραγωγή κειμένου:Αρσένης και Χρήστος Γείτ.

Όταν στην οικογένειά μας έρχεται η ειρήνη:΄΄Το παιδάκι ανάμεσα στους γονείς του είναι στον κήπο τους και είναι έτοιμοι να αγκαλιαστούν γιατί είναι ευτυχισμένοι΄΄Όταν στην οικογένειά μας έρχεται ο πόλεμος:΄΄Ο μπαμπάς έχει χαθεί και τον κυνηγάει ένας στρατιωτικός με το τάνκ για να τον σκοτώσει.Ο μπαμπάς έχει τράυματα στο κεφάλι,στο χέρι και στο πόδι.Κρατάει ένα μπαστούνι επειδή δεν μπορεί να περπατήσει.Τα αεροπλάνα ρίχνουν βόμβες.Είναι φοβισμένος γιατί νομίζει ότι θα τον σκοτώσουν και ανήσυχος  γιατί δεν ξέρει που είναι η οικογένειά του.Ευτυχώς το τάνκ σταμάτησε,επειδή βραχυκύκλωσε,και το σταμάτησε μια βόμβα από τα αεροπλάνα.Ό μπαμπάς αρχίζει να αισθάνεται μια μικρή χαρά γιατί μπορεί να σωθεί.

3η εικόνα

Συνεργαστήκανε στη ζωγραφική και την παραγωγή κειμένου:Εύα και Χριστίνα.

Όταν στο τραπέζι μας έρχεται η ειρήνη:Το τραπέζι μας έχει πάνω του όλα τα καλά!!!Είναι στολισμένο με λουλούδια γιατί είμαστε χαρούμενοι.Έχουμε μια γιορτή.Όταν στο τραπέζι μας έρχεται ο πόλεμος:Ήρθε ο πόλεμος και το τραπέζι διαλύθηκε.Χύθηκαν οι χυμοί,έσπασαν τα πιάτα και τα ποτήρια.Οι άνθρωποι έφυγαν,πήγαν να κρυφτούν,να σωθούν!!!

4η εικόναDSCN1498

Συνεργαστήκανε στη ζωγραφική και την παραγωγή κειμένου:Ευαγγελία,Χρήστος Γιάν,Σύλβια.

Όταν στο σχολείο μας έρχεται η ειρήνη:Είναι το σχολείο μας όμορφο,είναι στολισμένο μέσα,έχει ωραία χρώματα,έχει παιγνίδια,παιδάκια που κάνουν μάθημα και ζωγραφίζουν.Όταν στο σχολείο μας έρχεται ο πόλεμος:Έγινε μαύρο από τις βόμβες,είναι κατεστραμένο,έχει φωτιά και το καίει.Τα παιδιά έφυγαν ,είναι στους δρόμους με την οικογένειά τους ,ψάχνουν να βρούν φαγητό και καταφύγια για να σωθούν!!!

5η εικόνα:DSCN1499

Συνεργαστήκανε στη ζωγραφική και την παραγωγή κειμένου:Δανάη και Νεκτάριος.

Όταν στο χωριό μας έρχεται η ειρήνη:Πάμε βόλτες  στην παιδική χαρά,παίζουμε,τρέχουμε,καθόμαστε στο παγκάκι,οι μεγάλοι κάθονται και πίνουν καφέ.Πάμε στο σχολείο,στην εκκλησία.Οι μεγάλοι πάνε στη δουλειά.Μερικές μαμάδες μαγειρεύουνε.Οι άνθρωποι είναι χαρούμενοι.Το χωριό μας είναι όμορφο.Όταν στο χωριό μας έρχεται ο πόλεμος:Πόλεμος!!!Πέφτουν βόμβες.Οι άνθρωποι προσπαθούν να  κρυφτούν.Έχει φωτιές.Τα σπίτια καίγονται.Οι άνθρωποι είναι λυπημένοι.Καίγεται η εκκλησία.Είναι πολλοί καπνοί.Οι άνθρωποι δεν μπορούν να δούν,να αναπνεύσουν.Το χωριό μας καταστράφηκε!!!

6η εικόναDSCN1502

Συνεργαστήκανε στη ζωγραφική και την παραγωγή κειμένου: Κωνσταντίνος Ζ και Κωνσταντίνος Σ.

Όταν στη γη μας έρχεται η ειρήνη:Η γη είναι όμορφη,έχει θάλασσες και οι άνθρωποι μπορούν να κολυμπήσουν.Έχει πρασινάδες και μπορούν να πάνε βόλτα,να παίξουν,να περπατήσουν,να καθίσουν στην πρασινάδα και να βλέπουν τη θάλασσα. Οι άνθρωποι είναι καλά,ωραία,είναι ΄΄κομπλέ΄΄.Όταν στη γη μας έρχεται ο πόλεμος:Η γη  καίγεται,πέφτουν βόμβες,οι καπνοί πάνε στον ήλιο και ο ήλιος κρύβεται και γίνεται΄΄σκοταδιασμένα΄΄.

Αξιολόγηση δραστηριότητας

Τα παιδιά κατανόησαν τις έννοιες της ειρήνης και του πολέμου.Αυτό φαίνεται από την ζωγραφική αποτύπωση,αλλά κυρίως από τα εύστοχα κείμενα που δημιουργήσανε.Επίσης πολύ σημαντικό είναι ότι κατάφεραν να συνεργαστούνε με ένα υπέροχο αποτέλεσμα.

Ο ειρηνοποιός

Άλλη μια δραστηριότητα που κάναμε (η ιδέα από τη συνάδελφο Αριάδνη)

Ο ειρηνοποιός μας. Αυτός που φτιάχνει και μοιράζει ΕΙΡΗΝΗ.

Επαναλάβαμε   την ανάγκη να υπάρχει παντού ειρήνη. Ακόμα και μέσα στην τάξη μας:

Τι σημαίνει αυτό; Πώς θα το πετύχουμε;

Είπαν πολλές απόψεις τα παιδιά:

Να μη μαλώνουμε μεταξύ μας.(Χρήστος Γείτ) .Να μην χτυπάμε τους άλλους (Χριστίνα, Αρσένης ,Παναγιώτης, Κωνσταντίνος Ζ.Χρήστος Γείτ.) .Να μην κλωτσάμε (Δανάη).Να μην σχίζουμε τα βιβλία(Παναγιώτης).Να μη χαλάμε τις κατασκευές και τα παιχνίδια των άλλων(Κωνσταντίνος Ζ). Να μην παίρνουμε τους μαρκαδόρους των άλλων παιδιών.Να μη στενοχωρούμε ο ένας τον άλλον. Να σεβόμαστε τους συμμαθητές και τις δασκάλες μας ….Να λοιπόν και οι δικοί μας ειρηνοποιοί,αυτοί που θα σκορπίσουν ειρήνη στην τάξη μας.

DSCN1478 - ΑντιγραφήDSCN1482

Και μια τελευταία δραστηριότητα.

Αν ο πόλεμος/ειρήνη ήταν:

Ζώο – χρώμα – Φαγητό – τραγούδι – λουλούδι – φρούτο – Γλυκό …ποιό θα ήταν;

Ομαδική εργασίαDSCN1428 DSCN1429 DSCN1430

από κάτω από: ΕΝΝΟΙΕΣ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΙΡΗΝΗ ή ΠΟΛΕΜΟΣ;

Οκτώβριος 2017

Οκτώβριος 2017