ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ 3 ΙΕΡΑΡΧΩΝ -30 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Με την ονομασία Τρεις Ιεράρχες αναφέρονται τρεις άγιοι και Θεολόγοι της Ορθόδοξης Χριστιανικής Θρησκείας, προστάτες των γραμμάτων και των μαθητών, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ο Βασίλειος ο Μέγας και ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός ή Θεολόγος.

Αναδείχθηκαν Πατέρες της Εκκλησίας και Άγιοι. Η σοφία και η δράση τους, τούς έδωσε τον τίτλο των Μεγίστων Φωστήρων, όπως ψάλεται και στο τροπάριό τους: «Τους Τρεις Μεγίστους Φωστήρας Της Τρισηλίου Θεότητος…».

Για να τους τιμήσουμε σαν εκπαιδευτικοί και μαθητές παραθέτουμε το παρακάτω υλικό .

Διαβάστε, παρακολουθείστε, παίξτε και διασκεδάστε μαθαίνοντας για την ζωή και το έργο των αυτών των σπουδαίων ανθρώπων.

Ένα βίντεο για τους 3 Ιεράρχες

ΟΙ 3 ΙΕΡΑΡΧΕΣ-εδώ