Μία μουσική εκδήλωση για παιδιά προσχολικής και πρωτοσχολικής ηλικίας στην πόλη της Κέρκυρας!

Αφίσα 23.1.16 υπηρετειν κα τραγουδειν

Η Ομάδα Μουσικοπαιδαγωγικών Δράσεων του Ιονίου Πανεπιστημίου

«Ανέβα μήλο – Κατέβα ρόδι»

σε συνεργασία με τον Κλάδο Μεγάλων Οδηγών του Τοπικού Τμήματος Κέρκυρας του Σώματος Ελληνικού Οδηγισμού

παρουσιάζουν την παράσταση

«Υπηρετεῖν και Τραγουδεῖν»

το Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2016 στο Πολύτεχνο Κέρκυρας

Ώρα έναρξης: 19.30

Είσοδος δωρεάν

Θα υπάρχει κουτί οικονομικής ενίσχυσης υπέρ των προσφύγων (Σκάλα Συκαμιάς Λέσβου)

Η Ομάδα Μουσικοπαιδαγωγικών Δράσεων του Ιονίου Πανεπιστημίου «Ανέβα μήλο – Kατέβα ρόδι» ιδρύθηκε τον Μάρτιο του 2012 από την Επίκουρο Καθηγήτρια Ζωή Διονυσίου και ομάδα φοιτητών του Τομέα Μουσικής Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών. Στόχος της ομάδας είναι να προάγει τον προφορικό λόγο και τη λαϊκή μουσική παράδοση μέσα από παραμύθια, παιχνιδοτράγουδα και έθιμα. Το υλικό των παραστάσεων προέρχεται από γραπτές πηγές, προφορικές μαρτυρίες και επιτόπια εθνομουσικολογική και λαογραφική έρευνα. Η ομάδα παρουσιάζει παραστάσεις και εργαστήρια που απευθύνονται εξίσου σε μικρούς και σε μεγάλους.

Το Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού είναι μια εξωσχολική, παιδαγωγική, μη κυβερνητική οργάνωση, που στοχεύει στην αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου των παιδιών και νέων μέσα σε αυτοδιοικούμενες Ομάδες, με σύγχρονους τρόπους εκπαίδευσης και δημιουργικές δραστηριότητες. Επίκεντρο κάθε μιας δράσης μας, συλλογικής ή ατομικής, παραμένει πάντοτε το παιδί. Μέλημά μας είναι να του μεταδώσουμε τη χαρά και την ικανοποίηση του να είναι υπεύθυνος και ελεύθερος πολίτης.