Τα Νηπιαγωγάκια του Αγίου Ματθαίου δικτυώνονται!

download (6)

Χάρη στην άριστη συνεργασία που έχει το νηπιαγωγείο μας με το συστεγαζόμενο Δημοτικό Σχολείο και το διευθυντή του κο Μαγουλά Βασίλη, ήδη από την προηγούμενη εβδομάδα κινητοποιήθηκε τεχνικός ώστε να μετατραπεί η σύνδεση στο ίντερνετ από ενσύρματη σε ασύρματη. Με WIFI πλέον λοιπόν εξοπλισμένες αμφότερες οι αίθουσες διδασκαλίας μας! Τον ευχαριστούμε πολύ για την ανταπόκριση!

Οι νέες αυτές δυνατότητες θα επιτρέψουν περαιτέρω τη χρήση των ΤΠΕ στη διδασκαλία, θα διευκολύνουν τις νηπιαγωγούς στην υλοποίηση των δραστηριοτήτων τους και ακόμη θα διευκολύνουν τη συμμετοχή του νηπιαγωγείου (κλασικό τμήμα) στην ευρωπαϊκή κοινότητα “Open Discovery Space”, στην οποία συμμετέχουν σχολεία όλων των βαθμίδων (προσχολική, πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση) από όλη την Ευρώπη, ανταλλάσσοντας παιδαγωγικές κι εκπαιδευτικές ιδέες και καινοτόμες πρακτικές και μεθόδους μάθησης που αξιοποιούν τις ΤΠΕ στη σχολική τάξη!