Καινοτόμα σχολεία

Let’s make a better world! ” Global project 2022-2023

Νέα πρόκληση για το Νηπιαγωγείο μας  με τη συμμετοχή μασ σε ένα παγκόσμιο έργο με τίτλο: “Let’s make a better world “

To ενώνει πάνω απο 148 εκπαιδευτικούς και 44 χώρες από όλο τον κόσμο!Οι χώρες που συμμετάχουν είναι

Ελλάδα,Πακιστάν,Λετονία,Λιθουανία,Ινδία,Ουγκάντα,Νιγηρία,Κίνα,Ινδονησία, Νεπάλ, Καλιφόρνια,Βιρμανία,Αραβικά Εμιράτα,Αλβανία,Βόρεια Μακεδονία, Γαλλία, Πορτογαλία,Ιταλία,Ισπανία,Αιθιοπία,Μολδαβία,Τζαμάϊκα ,Φιλιππίνες Αγρεντινή, Τανζανία, Περού, Ρωσία, Μπαγλαντές, Καμερούν, Καζακστάν, Γκάνα, Αίγυπτος, Τουρκία, Ταυλάνδη,Ρουμανία,Κροατία,Τυνησία,Μαρόκκο,Κύπρο,Ταϊβάν,Μεξικό,Γκάνα και Γεωργία

Ο κύριος στόχος αυτού του έργου είναι να βοηθήσει τα παιδιά να αποκτήσουν  θετική στάση απέναντι στο περιβάλλον, να κατανοήσουν τη σχέση μεταξύ φυσικού περιβάλλοντος και ποιότητας ζωής και να τα ευαισθητοποιήσει ώστε να καταλάβουν ότι η προστασία του περιβάλλοντος είναι πολύ σημαντικό θέμα όπου μέσα απο επιλεγμένες δραστηριότητες να καταφέρουν να μεταφέρουν το μήνυμα σε όλο τον κόσμο .

Στόχοι

– Γνωριμία με  τον φυσικό κόσμο (τα ζώα και τα φυτά, τα τέσσερα στοιχεία – τον κίνδυνο και τις δυνατότητες τους)
– Απόκτηση  προσωπικής ευαισθησίας για όλα τα είδη ζωής,
– Τι σημαίνει κλιματική αλλαγή
– Γνωριμία με  τα περιβαλλοντικά προβλήματα και  πιθανές λύσεις.
– Ανάπτυξη θετικών  στάσεων για την πρόληψη και επίλυση μελλοντικών περιβαλλοντικών προβλημάτων,
– Καλλιέργεια ψηφιακών δεξιοτήτων
– Γνωριμία με την κληρονομιά και τον πολιτισμό άλλων ευρωπαϊκών εθνών,
– Κατανόηση  ομοιοτήτων και διαφορών μεταξύ διαφορετικών πολιτισμών και γνωριμία με τον τρόπο ζωής τους,
– Αποδοχή  της ποικιλομορφίας και διαφορετικότητας  και  κοινή συνύπαρξη όλων των λαών με κοινό μέλλον, ενισχύοντας έτσι την ευρωπαϊκή και παγκόσμια ταυτότητα

Σχολικο έτος 2021-22

Το Νηπιαγωγείο μας φέτος συμμετέχει στη δράση Καινοτόμα Σχολεία της ΕΕΠΕΚ.  Η δράση έχει ευεργετικά αποτελέσματα όσον αφορά στην επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών του σχολείου μας, με σημαντικά οφέλη στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Επιστολή καλωσορίσματος

Αγαπητοί και αγαπητές συνάδελφοι,

Με μεγάλη χαρά σας καλωσορίζουμε στην πλατφόρμα schools.eepek.gr της δράσης «Καινοτόμα Σχολεία» της Επιστημονικής Ένωσης για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (Ε.Ε.Π.Ε.Κ.).
Η ΕΕΠΕΚ, έχοντας ως βασική της αποστολή την προώθηση καινοτόμων εκπαιδευτικών πρακτικών, τη διάχυση της γνώσης και τη δημιουργία μιας Κοινότητας Μάθησης όλων των εκπαιδευτικών, σας προσφέρει, μέσω της νέας ηλεκτρονικής πλατφόρμας https://schools.eepek.gr, ελεύθερη πρόσβαση στο υλικό επιμορφωτικών σεμιναρίων που έχουν υλοποιηθεί προγενέστερα από την ΕΕΠΕΚ.
Στην επισυναπτόμενη ενημερωτική επιστολή μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για την αξιοποίηση και χρήση της πλατφόρμας schools.eepek.gr
Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας και σας ευχόμαστε καλή δύναμη στο έργο σας!

849 Πιστοποιητικό Καινοτόμου Σχολείου page 0001