Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Μαΐος 2023

Πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Παρκο Κυκλοφοριακής αγωγής στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων με θέμα ”Κυκλοφοριακή αγωγή”. Τα νήπια είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον κ.Κ.Ο.Κ. να γνωρίσουν τα σήματα κυκλοφορίας ,να οδηγήσουν μικρά αυτοκινητάκια στο προστατευμένο χώρο και να φύγουν με τις καλύτερες εντυπώσεις !

Εκπαιδευτική επίσκεψη στα πλαίσια του σχεδίου δράσης του συλλογικού προγραμματισμού 2022-23

”Μια βιβλιοθήκη μια φορά..’

Την Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Δημοτική βιβλιοθήκη Τρικάλων  στα πλαίσια του συλλογικού προγραμματισμού 2022-23 με θέμα ‘Μια βιβλιοθήκη μια φορά ..”Τα νήπια είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν  στους χώρους της βιβλιοθήκης ,να εξερευνήσουν τα βιβλία στα ράφια τους ,να ακούσουν παραμύθι από την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης να γνωρίσουν την λειτουργία της ,το ωράριο , τους κανόνες της .Σε μια σύντομη παρουσίαση ης δράσης τα νήπια συνέχιζαν τον γενικό τίτλο με τις δικές τους προτάσεις

Έτσι Μια βιβλιοθήκη μια φορά, ήταν όλα τα ζώα χαρωπά,

Μια βιβλιοθήκη μια φορά ,η κοκινοσκουφίτσα χαιρετά,

Μια βιβλιοθήκη μια φορά, οι δεινόσαυροι κάνουν πάρτυ στα ανοιχτά,

ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ.jpg2

Viber 2023 02 23 12 46 11 722 Viber 2023 02 23 12 46 12 579 Viber 2023 02 23 12 46 13 620 Viber 2023 02 23 12 46 13 677

Τέλος έκαναν εικόνες τις σκέψεις τους και  έφυγαν χαρούμενα δίνοντας υπόσχεση ότι θα την επισκέπτονται συχνά γιατί τα βιβλία αποφάσισαν ότι είναι οι καλύτεροι φίλοι τους !

Δράση στα πλαίσια των Χριστουγέννων 16/12/2202

με τίτλο Νοιάζομαι και Δρώ, χριστουγεννιάτικες μελωδίες σκορπώ”

Σύμφωνα με το όραμα του σχολείου μας για άνοιγμα στην κοινωνία και επειδή η ενσυναίσθηση πρέπει να είναι μέρος της παιδαγωγικής διαδικασίας διότι ένας από τους σκοπούς της εκπαίδευσης είναι και η συναισθηματική καλλιέργεια του ατόμου, αποφασίσαμε στα πλαίσια των δράσεών μας με τον ερχομό των Χριστουγέννων που είναι έκφραση φροντίδας και το «νοιάζομαι» για τον άλλο ,να επισκεφτούμε τον χώρο σας για να ενισχύσουμε το ψυχικό δέσιμο,το χτίσιμο σχέσεων, την ακρόαση και την φροντίδα για τον άλλο.Θα θέλαμε να δεχτείτε την πρόσκλησή μας και να μας απαντήσετε .
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων

Με αυτό το mail προς το Ανοικτό Κέντρο ημέρας Τρικάλων  και αφού πήραμε την απάντηση πραγματοποιήθηκε η δράση μας με επιτυχία .Το μήνυμα που πέρασε στα μικρά παιδιά είναι το νοιάξιμο και το δρώ όπως μπορώ για τον ”άλλον”τον συνάνθρωπό μας!.

Επισκεφτήκαμε τους χώρους ,είπαμε τα κάλαντα δώσαμε και πήραμε ευχές και δωράκια ! Ευχαριστούμε την Υπεύθυνη κ.Μουστάκα για την ξενάγηση και την προσφορά της καθώς και τον Δήμαρχο γιατί είναι παρήγορο ότι οι δήμοι κάνουν σημαντική προσπάθεια προς την κατεύθυνση αυτή. Η χειρότερη μορφή αναλγησίας της πολιτείας απέναντι στους πολίτες της, είναι να υπάρχουν άνθρωποι άστεγοι. Άνθρωποι που ζουν μέσα σε χαρτόκουτα, κάτω από γέφυρες και σε παγκάκια, ενώ δίπλα μας υπάρχουν ένα σωρό κτίρια που θα μπορούσαν να μετατραπούν σε ξενώνες που θα έκαναν τους άτυχους αυτούς συμπολίτες μας να ζουν ανθρώπινα.

Το Ανοιχτό Κέντρο Ημέρας Αστέγων αποτελεί ανοικτή δομή άμεσης πρόσβασης για την αντιμετώπιση των βασικών αναγκών των αστέγων. Παρέχει υπηρεσίες ψυχοκοινωνικής στήριξης, πρωτοβάθμιας υγειονομικής φροντίδας, ατομικής φροντίδας και υγιεινής, καθώς και διασύνδεσης με υπηρεσίες στέγασης, σίτισης, ψυχολογικής υποστήριξης, νομικής συνδρομής, συμβουλευτικής, υγείας, πρόνοιας, κοινωνικής και εργασιακής επανένταξης.

1 120221216 110504 1

.jpg.jpg.jpg.jpg20221216 110033

ΙΟΥΝΙΟΣ 2022

στο Πλανηταριο

Με πολλη ενθουσιασμό και επιτυχία πραγματοποιήθηκε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του φορητού ψηφιακού πλανηταρίου – planetarium on the go.  που ελαβε χώρα στον αύλειο χώρο του 2ου Δημοτικού σχολείου Τρικάλων.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιλάμβανε προβολές μέσα στο θόλο και, στη συνέχεια, παρατήρηση του Ήλιου με τηλεσκόπιο νέας τεχνολογίας με ειδικό φίλτρο γεγονός που έκανε τα παιδιά να γνωρίσουν τον  θαυμαστό κόσμο της αστρονομίας.

Τα νήπια παρακολούθησαν ταινία , ταξίδεψαν στο Ηλιακό σύστημα, στα άστρα, στο Γαλαξία, στο Σύμπαν, όπως αυτά περιγράφονται από την σύγχρονη επιστήμη. Η προβολή τους παρείχε μια ολοκληρωμένη εικόνα του αστρονομικού Σύμπαντος, με τρόπο απλό και, συνάμα, εντυπωσιακό.

Ευχαριστούμε από καρδιάς το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που οργάνωσε με επιτυχία αυτό το εξαιρετικό οπτικοακουστικό ταξίδι στο Σύμπαν.