Το παιδί μου αντιμιλά!

Ξεκίνησε το παιδί σας να σας αντιμιλά; Πριν ανησυχήσετε για τη νέα συμπεριφορά που υιοθετεί, να έχετε κατά νου πως αποτελεί σύνηθες κομμάτι της ανάπτυξης ενός παιδιού. Με άλλα λόγια, το παιδί αναπτύσσεται νοητικά και συναισθηματικά, μαθαίνοντας πώς να εκφράσει τον εαυτό του και να βάλει όρια στον περίγυρό του.

Η προσοχή σας πρέπει να στραφεί στο πότε και με ποιο τρόπο θα εκφράζεται το παιδί σας, ώστε η συμπεριφορά του να μην κρίνεται ασεβής. Πώς; Ο καλύτερος τρόπος είναι αρχικά να εντοπίσετε τους λόγους που σας αντιμιλά και στη συνέχεια να επιλέξετε τις στρατηγικές που θα ανταποκριθούν καλύτερα στις ανάγκες του παιδιού σας.

Αίτια:

Μίμηση – υιοθέτηση συμπεριφοράς γονέα ή συμμαθητή
Πίεση από συνομηλίκους – όταν αντιμιλά βάζει όρια σε συμμαθητές και δείχνει θάρρος.
Ανάπτυξη – όσο μεγαλώνει ανακαλύπτει νέες πτυχές ελευθερίας τις οποίες και προσπαθεί να δαμάσει.
Συναισθηματική φόρτιση – ένας τρόπος εκδήλωσης αντί για θυμό ή λύπη
Αναζήτηση προσοχής – εσκεμμένη συμπεριφορά για να έχει την απαραίτητη προσοχή
Αποφυγή κατάστασης – ίσως προσπαθεί να αποφύγει κάτι που δυσκολεύεται να κάνει ή κάτι που τον δυσαρεστεί.

Στρατηγικές αντιμετώπισης:

Παρατηρείστε το παιδί σας.
Βεβαιωθείτε ότι το παιδί σας γνωρίζει τις προσδοκίες σας.
Να σέβεστε το παιδί σας και τα συναισθήματά του.
Συζητήστε με το παιδί σας για το πώς νιώθει.
Περάστε ποιοτικό χρόνο με το παιδί σας κάνοντας πράγματα που του αρέσουν.
Δώστε στο παιδί θετική ενίσχυση – μπράβο, πολύ καλά, έξυπνη ιδέα.
Μην προκαλείτε το παιδί σας μπροστά σε τρίτους.
Εξηγήστε άλλους τρόπους εκδήλωσης των συναισθημάτων – άθλημα, μουσική.

Το πιο σημαντικό για το παιδί σας είναι να γνωρίζει πως είστε δίπλα του. Το να μεγαλώνεις, είναι πρόκληση που όλοι μας περάσαμε. Τα παιδιά χρειάζονται καλά πρότυπα, ξεκινώντας με καλά πρότυπα γονέα. Να είστε ευγενικοί και να τα καθοδηγείτε σωστά. Με αυτόν τον τρόπο, θα αντικαταστήσουν τις μη επιθυμητές συμπεριφορές και θα ωριμάσουν στη σχέση τους με εσάς και τους συνομηλίκους τους.

mikriagkalia.blogspot.gr